Instanbul sa rozhodol bojovať proti odpadu skvelým spôsobom! Za použité plasty môžete cestovať zdarma

Instanbul sa rozhodol bojovať proti odpadu skvelým spôsobom! Za použité plasty môžete cestovať zdarma

reklama

Istanbul sa rozhodol zabojovať s plastovým odpadom skutočne skvelým spôsobom, ktorý nielenže pomôže životnému prostrediu, ale aj umožní ľuďom ušetriť na cestovnom.

Turecké mesto Istanbul, ktoré leží zároveň v Európe i v Ázii sa môže pochváliť tým, že v ňom žije 15-miliónov ľudí a denne ho navštívi množstvo turistov. Čo však príliš chvályhodné nie je, je fakt, že sa tu vyprodukuje obrovské množstvo ton odpadu.

Mesto sa ale rozhodlo túto situáciu riešiť a chce znížiť množstvo odpadu o 17 tisíc ton denne. Bojovať s odpadkami chcú pomocou automatov nazývaných Smart Mobile Waste Transfer Centers. Tie dokážu ohodnotiť akýkoľvek plast, ktorý do nich hodíte. Následne je daná plastová vec vyhodnotená, stlačená a odseparovaná do patričnej recyklačnej nádoby. Za vhodený odpad vám zároveň umožnia cestovať zadarmo.

reklama
Zdroj: Daily Sabah

Momentálne je v Istanbule nainštalovaných 25 takýchto inteligentných automatov a do konca roka by sa mal tento počet navýšiť na sto. Rovnakým spôsobom sa rozhodli bojovať s plastami i v Londýne. Dúfajme ale, že sa týmto inšpirujú i ďalšie mestá.

 

 

Zdroj: https://www.goodnewsnetwork.org/city-is-getting-people-to-recycle-more-by-giving-them-free-public-transportation/

https://www.dailysabah.com/istanbul/2018/09/06/no-cash-for-the-bus-fare-you-can-now-top-up-your-istanbul-card-with-recycled-plastic-bottles

Foto: https://www.dailysabah.com/istanbul/2018/09/06/no-cash-for-the-bus-fare-you-can-now-top-up-your-istanbul-card-with-recycled-plastic-bottles

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Topíme sa v plastoch! National Geographic ukazuje, ako veľmi je naša planéta postihnutá odpadom
reklama
Google+ Linkedin

Autor príspevku:

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.