fbpx
Jahody v novembri úplne zadarmo? Môžeme si na nich pochutnať a zároveň podporiť dobrú vec

Jahody v novembri úplne zadarmo? Môžeme si na nich pochutnať a zároveň podporiť dobrú vec

To, že nadpriemerné teploty majú za následok takpovediac zbláznenie sa prírody, dokazujú aj naše záhrady.

Viacerí sa v týchto dňoch pochválili fotkami čerstvých jahôd. Spoločnosť Plantex na sociálnej sieti na dnes ohlásila ich samozber. Ak ste dostali chuť na sladké, šťavnaté ovocie, ktoré nie je dovážané, mohli ste si ich dnes nazbierať na jahodovisku v Borovciach (pri Piešťanoch).

Podľa ich vyjadrení sú jahody v tomto období naozaj „len zázrak prírody a vyšších teplôt počas mesiaca október a november, preto je aj ich úroda limitovaná.

Chuť stálorodiacich jahôd je primeraná jesennému obdobiu. Sychravejšie počasie a menej slnka ich predurčuje na rýchlu priamu konzumáciu, pretože sú náchylnejšie na hnilobu. Pestovatelia predpokladajú, že samozber bude trvať len niekoľko hodín.

Začal sa dnes o deviatej hodine a trvať mal do vybierania; podľa najaktuálnejších informácií je už po tom.

Jahodovisku sa neplatilo, peniaze máme minúť zmysluplnejšie

Zatiaľ čo včerajší status oznamoval, že cena za 1 kilogram bude 2,50 €, novšie informácie vás úplne dostanú. Tieto jahody totiž napokon boli zadarmo. Teoreticky.

Cenu, ktorú by ste zaplatili za nazbierané jahody, venujte, prosím, ako svoj dobrovoľný príspevok pre LIGU PROTI RAKOVINE. Rozhodli sme sa o tento dar prírody podeliť s Vami a veríme, že Váš príspevok pomôže aj tým, ktorí si sami nazbierať jahody nemôžu,“ píše sa na ich Facebooku.

Podľa hlavného manažéra záhradného centra Petra Kováča je to prvýkrát, čo na Slovensku v tomto mesiaci urodili jahody. Bežne úroda trvá do septembra.  „Keďže to nie je naša zásluha, ale riadil to za nás niekto iný, rozhodli sme sa to podobným spôsobom poslať ďalej. Jahody sme dali ľuďom zadarmo. Keďže ohlásenie samozberu pred pár dňami malo pomerne veľký dosah, v nedeľu večer vznikla myšlienka využiť to zmysluplne a podporiť dobrú vec; zhodli sme sa na Lige proti rakovine, kde ľudia môžu prispieť dobrovoľnou čiastkou,” hovorí Kováč.

Zároveň dodal, že o jahody bol enormný záujem a od rána na jahodovisko prišlo vyše dvetisíc ľudí. Keďže sa už má počasie zmeniť a začať mrznúť, zrejme to boli posledné tohtoročné plody.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  November patrí Mesiacu fotografie. Čo odporúčame vidieť?

Preukážme spolupatričnosť a pomôžme aspoň trochu, pokiaľ je to v našich silách. Inšpirujme sa filmom „Pošli to ďalej” a spravme dobrý skutok ľuďom. Pretože aké dáš, také sa ti vráti. Nám dnes niekto daruje jahody, zajtra môže mojich 5 eur pomôcť ďalšiemu človeku.

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.