fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je tučniakom zima na nohy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Prečítajte si krátky článok o tom, ako funguje regulácia teploty týchto nelietavých vtákov.

Určite si vieme predstaviť treskúcu zimu, ktorú musia tučniaky bez topánok a ponožiek na nohách pociťovať. Keď však teploty padnú pod nulu, telo týchto vtákov dokáže zrýchliť obeh teplej krvi v obehu. Táto krv následne ohrieva studené nohy. Ale aj táto ochrana má dopad na stratu tepla.

Rovnomernosť medzi zohrievaním nôh a stratou tepla aj energie z tela je kľúčovým problémom termoregulácie u tučniakov. Obe plutvy a nohy sú hlavným zdrojom tepelných strát. Tieto vtáky sú na druhej strane veľmi dobre chránené kvalitnou vrstvou tuku a nepremokavým kožuchom zo špeciálneho peria. Majú tiež vysoko vyvinutý cievny systém.

Je tučniakom zima na nohy
Zdroj: unsplash.com/Eamonn Maguire

Tučniaky majú kosti prstov na nohách napojené na svaly, ktoré sa nachádzajú v teplejšej časti tela, a tak chránia kosti od zimy.

Vtáčí mechanizmus na výmenu tepla pracuje tak, že teplá krv sa ochladí pred tým, než príde ku končatinám, zatiaľ čo vracajúca sa krv z nôh sa zahreje skôr, než by stihla ochladiť telo. Okrem toho majú tučniaky kosti prstov na nohách napojené na svaly, ktoré sa nachádzajú v teplejšej časti tela. Preto je pre ne jednoduchšie udržať si stabilnú teplotu končatín.

Prečítajte si tiež:
Ženy sú záhadné a nevyspytateľné stvorenia. Tieto veci ste o nich určite nevedeli
Je tučniakom zima na nohy
Zdroj: unsplash.com/Pam Ivey

Tučniaky v teplejších oblastiach majú väčšie plutvy, aby sa neprehriali.

Táto výbava je skvelá pre tučniaky, ktoré sa nachádzajú v chladných podmienkach. Tento druh živočíchov však žije aj v teplejších oblastiach, ako napríklad južná Afrika. Aby sa neprehriali, sú tieto druhy teplejším podmienkam prispôsobené väčšími plutvami a neoperenými časťami na tvári, čo napomáha ochladzovaniu krvi.

Zdroj: discoverwildlife.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií