fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šokujúci výsledok testovania: Sú kartónové obaly nebezpečnejšie ako plast?

Máte tip? napíšte nám mailom

Najnovšia štúdia o znečisťovaní našej planéty odhalila, že farby, ktorými sú potlačené kartóny, uvoľňujú toxické chemikálie.

Podarí sa nám niekedy nájsť riešenie, ktorým ochránime našu planétu pred znečistením a nebude to ohrozovať naše zdravie? Zákaz používania jednorázových plastov, ktorý v mnohých krajinách už nadobudol reálne kontúry, bolo jedným z riešení.

Avšak najnovšia štúdia odhaľuje ďalšiu ekologickú hrozbu, o ktorej sme doteraz ani netušili. Kartónové obaly. Informáciu o tejto hrozbe zverejnili viaceré francúzske média. ( LCI, 20minutes, L’OBS,)

Kartónové obaly nebezpečnejšie ako plast. Zdroj: Unsplash

Nebezpečenstvo v podobe rakoviny

Európsky spotrebiteľský úrad (BEUC), ktorý združuje viac ako 40 národných združení, analyzoval 76 vzoriek kartónových obalov na potraviny.

Výsledok, ktorý laboratória odhalili, nie je veľmi potešujúci. Farby, ktoré sa používajú pri tlači na kartónové obaly, uvoľňujú chemikálie do nášho organizmu a potravín.

U človeka môžu spôsobiť rakovinu pľúc alebo močových ciest. Riešením tejto situácie by bolo používanie kartónových obalov bez potlače.

Zdroj: Unsplash

Francúzska národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a práce (ANSES) požiadala o prísnejšie predpisy týkajúce sa potlače kartónov. Zatiaľ neúspešne.

Prečítajte si tiež:
V Slovenskom raji našli mladého losa: Záchrany sa nedočkal
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií