Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako to vyzerá, keď za jedným stolom diskutuje katolícky kňaz, židovský rabín a moslimský imám?

O multikulturalizme stále panuje množstvo názorov. Jedni tvrdia, že je znakom vyspelosti, druhí v ňom vidia nebezpečenstvo pre spoločnosť. Pokiaľ sa však odosobníme a zabudneme na stereotypy, je jednoznačné, že množstvo názorov môže vytvoriť zaujímavý a poučný dialóg. Samozrejme, len vtedy, ak jeho aktéri počúvajú, vnímajú jeden druhého a prezentujú rozumné argumenty.

Tolerantní voči sebe boli aj zástupcovia troch odlišných náboženstiev. Sedeli za jedným stolom a dokázali viesť dlhú debatu a odpovedať na otázky ľudí z publika. Diskutujúcimi v nitrianskej Fotogalérii Trafačka boli katolícky kňaz a mních Felix Mária, židovský rabín Miša Kapustin a moslimský imám Mohamad Safwan Hasna. Títo páni majú síce odlišné prístupy k svojej viere, no každý verí v to, že najpodstatnejšia je sloboda. Totiž, počas diskusie sa viackrát vyjadrili, aká je dôležitá, a tiež pripomenuli, že sloboda jedného sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého človeka. Hovorili o tolerantnosti, o problémoch v spoločnosti, no aj o tom, že i v ich radoch sú veriaci, ktorí šíria nenávisť a svoje názory ospravedlňujú práve vierou a Bohom, ktorého zrejme nesprávne chápu.

Diskusiu začal moderátor Mário Nicolini prenechaním otázok na ľudí v publiku. Prišlo teda prvé kolo otázok a odpovedí, v ktorom diskutujúci hovorili o ich návšteve škôl a veľkej spokojnosti s tým, že mladí ľudia nestrácajú záujem o informácie. Vraveli, že študenti na stredných školách im položili viacero rozumných otázok. Avšak často vychádzali aj zo stereotypných predstáv o jednotlivých náboženstvách, ktoré sa šíria médiami.

Situácia moslimov na Slovensku nie je najlepšia

,,Situácia pre moslimov sa na Slovensku stále zhoršuje. A to najmä kvôli jedovatej rétorike z najvyšších sfér, z politiky, ktorej spoločnosť často verí,“ vyjadril sa Mohamad Safwan Hasna. Počas diskusie hovoril aj o tom, že pred pár rokmi boli v našej krajine celkom iné nálady voči moslimom. Mnohí tu totiž žijú dlhodobo a problémy nepociťovali. Začalo sa to približne v roku 2014, kedy médiá a politici začali ľudí bombardovať negatívnymi správami o imigrantoch a nebezpečenstve islamu. ,,Útoky, aj fyzické, sú často smerované na ženy s deťmi. Jednu ženu, ktorá na Slovensku žije, napadli už šesťkrát počas dvoch rokov,“ povedal  a tiež dodal, že spomínaná pani mala v momentoch, kedy ju napadli, vedľa seba i dieťa v kočíku.

Moderátor Mário Nicolini (vľavo) a moslimský imám Mohamad Safwan Hasna (vpravo). Zdroj: islamonline.sk

Viera nehovorí o nenávisti voči iným rasám či náboženstvám

Felix Mária priznal, že napriek tomu, že je počas diskusií vždy zástancom väčšiny, neobhajuje správanie niektorých kresťanov. Vyjadril sa, že mnohí z nich zrejme nechápu správne svoju vieru, pretože tá nehovorí o šírení nenávisti voči iným rasám či náboženstvám. Pri tejto problematike uviedol jednu veľmi zaujímavú metaforu. Nedávno bol Felix Mária s kamarátkou pri prameni rieky Nitra a napriek tomu, že je to iba začiatok rieky, ktorá následne tečie ďalších takmer 200 kilometrov, už na jej začiatku je znečistená. Okolo prameňa totiž vyzbierali za krátku chvíľu až 50-litrové vrece plné odpadkov.

rozdiel medzi islamom krestanstvom a zidovstvom
Felix Mária, katolícky kňaz a mních. Zdroj: islamonline.sk

Jasnejšiu myšlienku na rovinu povedal Miša Kapustin: ,,Zlo vidíme v nenávisti, nezávisle od toho, ku ktorému náboženstvu človek patrí.“ Akciu s názvom Spoločne proti nenávisti zastrešila Islamská nadácia na Slovensku s cieľom poukázať na nezlučiteľnosť náboženskej rétoriky extrémistických skupín s učením svetových monoteistických náboženstiev (kresťanstva, judaizmu a islamu). ,,Našou snahou je prispievať k tolerantnejšej a vnímavejšej spoločnosti,“ uvádza nadácia a ďalej dopĺňa: ,,Podujatie bolo zrealizované vďaka finančnej podpore Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v rámci jesennej série verejných diskusií po Slovensku.“

Môžete pozrieť aj video z diskusie:

https://www.facebook.com/IslamOnline.sk/videos/1831151273660981/

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií