fbpx
Ako to vyzerá, keď za jedným stolom diskutuje katolícky kňaz, židovský rabín a moslimský imám?

Ako to vyzerá, keď za jedným stolom diskutuje katolícky kňaz, židovský rabín a moslimský imám?

O multikulturalizme stále panuje množstvo názorov. Jedni tvrdia, že je znakom vyspelosti, druhí v ňom vidia nebezpečenstvo pre spoločnosť. Pokiaľ sa však odosobníme a zabudneme na stereotypy, je jednoznačné, že množstvo názorov môže vytvoriť zaujímavý a poučný dialóg. Samozrejme, len vtedy, ak jeho aktéri počúvajú, vnímajú jeden druhého a prezentujú rozumné argumenty.

Tolerantní voči sebe boli aj zástupcovia troch odlišných náboženstiev. Sedeli za jedným stolom a dokázali viesť dlhú debatu a odpovedať na otázky ľudí z publika. Diskutujúcimi v nitrianskej Fotogalérii Trafačka boli katolícky kňaz a mních Felix Mária, židovský rabín Miša Kapustin a moslimský imám Mohamad Safwan Hasna. Títo páni majú síce odlišné prístupy k svojej viere, no každý verí v to, že najpodstatnejšia je sloboda. Totiž, počas diskusie sa viackrát vyjadrili, aká je dôležitá, a tiež pripomenuli, že sloboda jedného sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého človeka. Hovorili o tolerantnosti, o problémoch v spoločnosti, no aj o tom, že i v ich radoch sú veriaci, ktorí šíria nenávisť a svoje názory ospravedlňujú práve vierou a Bohom, ktorého zrejme nesprávne chápu.

Diskusiu začal moderátor Mário Nicolini prenechaním otázok na ľudí v publiku. Prišlo teda prvé kolo otázok a odpovedí, v ktorom diskutujúci hovorili o ich návšteve škôl a veľkej spokojnosti s tým, že mladí ľudia nestrácajú záujem o informácie. Vraveli, že študenti na stredných školách im položili viacero rozumných otázok. Avšak často vychádzali aj zo stereotypných predstáv o jednotlivých náboženstvách, ktoré sa šíria médiami.

Situácia moslimov na Slovensku nie je najlepšia

,,Situácia pre moslimov sa na Slovensku stále zhoršuje. A to najmä kvôli jedovatej rétorike z najvyšších sfér, z politiky, ktorej spoločnosť často verí,” vyjadril sa Mohamad Safwan Hasna. Počas diskusie hovoril aj o tom, že pred pár rokmi boli v našej krajine celkom iné nálady voči moslimom. Mnohí tu totiž žijú dlhodobo a problémy nepociťovali. Začalo sa to približne v roku 2014, kedy médiá a politici začali ľudí bombardovať negatívnymi správami o imigrantoch a nebezpečenstve islamu. ,,Útoky, aj fyzické, sú často smerované na ženy s deťmi. Jednu ženu, ktorá na Slovensku žije, napadli už šesťkrát počas dvoch rokov,” povedal  a tiež dodal, že spomínaná pani mala v momentoch, kedy ju napadli, vedľa seba i dieťa v kočíku.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  NOVÝ HIT?! Autori funky songu pozývajú do Nitry! - DE STE?!
Moderátor Mário Nicolini (vľavo) a moslimský imám Mohamad Safwan Hasna (vpravo). Zdroj: islamonline.sk

Viera nehovorí o nenávisti voči iným rasám či náboženstvám

Felix Mária priznal, že napriek tomu, že je počas diskusií vždy zástancom väčšiny, neobhajuje správanie niektorých kresťanov. Vyjadril sa, že mnohí z nich zrejme nechápu správne svoju vieru, pretože tá nehovorí o šírení nenávisti voči iným rasám či náboženstvám. Pri tejto problematike uviedol jednu veľmi zaujímavú metaforu. Nedávno bol Felix Mária s kamarátkou pri prameni rieky Nitra a napriek tomu, že je to iba začiatok rieky, ktorá následne tečie ďalších takmer 200 kilometrov, už na jej začiatku je znečistená. Okolo prameňa totiž vyzbierali za krátku chvíľu až 50-litrové vrece plné odpadkov.

rozdiel medzi islamom krestanstvom a zidovstvom
Felix Mária, katolícky kňaz a mních. Zdroj: islamonline.sk

Jasnejšiu myšlienku na rovinu povedal Miša Kapustin: ,,Zlo vidíme v nenávisti, nezávisle od toho, ku ktorému náboženstvu človek patrí.” Akciu s názvom Spoločne proti nenávisti zastrešila Islamská nadácia na Slovensku s cieľom poukázať na nezlučiteľnosť náboženskej rétoriky extrémistických skupín s učením svetových monoteistických náboženstiev (kresťanstva, judaizmu a islamu). ,,Našou snahou je prispievať k tolerantnejšej a vnímavejšej spoločnosti,” uvádza nadácia a ďalej dopĺňa: ,,Podujatie bolo zrealizované vďaka finančnej podpore Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v rámci jesennej série verejných diskusií po Slovensku.”

Môžete pozrieť aj video z diskusie:

Google+ Linkedin
Ľubica Račeková

Redaktorka magazínu Klocher – doktorandka na katedre žurnalistiky na UKF v Nitre. Písanie nie je len moja práca a koníček, ale často i nutnosť. Táka tá nutnosť bytia, ako je pre rybu voda alebo pre snehuliaka mráz. Často sa opisujem ako „pozitívna realistka“. Uvedomujem si, že moje články nezmenia svet. Avšak verím, že budú mať dopad na niektorých z vás. A kto iný zmení svet, ak nie jednotlivci? Jednotlivci, ktorí začínajú od seba a inšpirujú druhých.