Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Klinická psychologička: Vypočúvanie detí vyžaduje špeciálny prístup

Sú udalosti, pri ktorých musí na súde vypovedať aj dieťa. Podľa expertov je táto situácia mimoriadne náročná pre dospelých ľudí, čo sa musí odohrávať v detských hlavách, je preto záhadou. Detské obete násilia môžu mať pri vypočúvaní zábrany rozprávať o prežitých udalostiach. Problém by mohli vyriešiť sociálni pracovníci či psychológovia, ktorí vyšetrovateľom napovedia, ako viesť vypočúvanie dieťaťa. 

Vypočúvanie detí je hotová alchýmia. Dokazujú to samotní klinickí psychológovia, ktorí si dokonale uvedomujú krehkosť detskej duše. Zároveň však vedia, že deti sú ľahko ovplyvniteľné, obzvlášť zo strany rodiny či blízkych. Problém nastáva práve vo chvíli, keď má dieťa vypovedať napríklad proti rodičom. „Vypočúvanie na polícii je stresová situácia aj pre dospelého,“ uviedla klinická psychologička, Zita Michlerová, ktorá pracuje s týranými deťmi.

Vypočúvanie je pre dieťa náročné

Na každom vypočúvaní sú prítomní dvaja policajti a obvykle aj prokurátor. V miestnosti nie sú nijakí blízki, na ktorých sú deti citovo závislé. Celá situácia je pre nich o to ťažšia. Michlerová ale dodáva, že podľa zákona musí byť pri výsluchu detí a zraniteľných osôb aj psychológ alebo sociálny pracovník. „Medzi zraniteľné obete patria obete týrania, ľudia so zdravotným postihnutým a iní,“ priblížila Michlerová.

Dôležití sú tiež ľudia, ktorí vedú výsluch. „Vyšetrovateľ by mal vedieť citlivo odčítať z neverbálnych prejavov to, či dieťa nie je pod veľkým tlakom, a podľa toho na situáciu reagovať, napríklad zaviesť rozhovor na chvíľu na nejakú uvoľňujúcu tému,“ vysvetlila klinická psychologička. Vyšetrovateľ si musí získať dôveru dieťaťa a neklásť mu otázky, ktoré dieťaťu rovno ponúknu „správnu“ odpoveď.

Úloha súdneho znalca by sa nemala podceňovať

Problémom sú predovšetkým deti s mentálnym postihnutím či iným psychickým problémom. „Niekedy, napríklad pri sexuálnom zneužívaní, sa pri vypočúvaní používajú bábky alebo bábiky, na ktorých deti môžu ukázať, čo sa im stalo,“ prezradila Michlerová, ktorá tiež pôsobí ako súdna znalkyňa. Na margo toho dodáva, že je dobré, keď je na vypočúvaní prítomný aj znalec. Ten zhrnie všetky podrobnosti a kontext, aby sa dieťa nemuselo neustále vracať k nepríjemným zážitkom.

zdroj: Polícia SR (Facebook)

V pozadí vypočúvania sú aj odborníci

Na Slovensku je niekoľko pracovísk, v ktorých sú špeciálne miestnosti určené výhradne na výsluch detí. Prostredie je podľa Michlerovej civilnejšie, podobá sa na herňu. Dieťa je v nej spolu s vyšetrovateľom a ostatní sú schovaní za nepriehľadnou stenou. „Eliminuje sa tak tlak spôsobený neznámymi osobami,“ uviedla klinická psychologička.

Úlohou vyšetrovateľa je vopred sa dohodnúť so psychológom alebo sociálnym pracovníkom na stratégii výsluchu. Detské obete či svedkovia násilných činov môžu v opačnom prípade utrpieť traumu, ktorá ich poznačí na celý život. Ak sa v budove výsluchu nenachádza spomínaná špeciálna miestnosť, psychológ obvykle prinesie rôzne hračky. Dieťa tak nadobudne dojem, že sa ide hrať a celá udalosť bude menej stresujúca.

Špeciálne vypočúvacie miestnosti na Slovensku chýbajú

Verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová, v súvislosti so špeciálnymi miestnosťami pre deti tvrdí, že ich na Slovensku nie je dostatok. Aktuálne sú na Slovensku iba štyri takéto miestnosti, ktoré zriadili mimovládne organizácie. Situácia sa podľa všetkého už čoskoro zmení. „Momentálne realizujeme projekt, ktorého súčasťou je budovanie špeciálnych vypočúvacích miestností a vytváranie metodiky na vypočúvanie zraniteľných obetí,“ prezradila hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti, Zuzana Drobová.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií