Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Z Ameriky späť na Ukrajinu: Muž sa snaží o zachovanie takmer zaniknutej tradície – spievanie lyrických balád a ich sprevádzanie na bandure

Muž sa presťahoval zo Severnej Karolíny späť na ukrajinský vidiek. Vrátil sa do dedinky s 500 obyvateľmi, aby oživil takmer zaniknutú tradíciu.

43-ročný Yuriy Fedynsky sa narodil v ukrajinskej diaspore (komunita, ktorá dobrovoľne alebo nasilu emigruje zo svojej domoviny, a pritom si zachováva väzbu na pôvodnú kultúru – pozn. red.) v Spojených štátoch amerických a teraz sa presťahoval do krajiny svojich predkov. Usiluje sa o znovuzrodenie takmer mŕtvej tradície lyrických balád, známych ako dumy.

Tieto piesne boli u našich východných susedov populárne od 15. storočia, no v dôsledku sovietskych represií v 30. rokoch 20. storočia takmer zanikli. V niektorých oblastiach ich však ľudia stále zachovávali.

[envira-gallery id=“69588″]

Fedynsky žije v Kryachkivke, dedine v Poltavskej oblasti, vzdialenej 145 km (90 míľ) východne od Kyjeva.  Dedina bola kedysi domovom skupiny slepých hudobníkov, ktorí naboso cestovali po krajine. Ich spev sprevádzala bandura, známa aj ako kobza – strunový nástroj pripomínajúci harfu či dnešnú lutnu.

„Ak chcete oživiť tradíciu, musíte nájsť prvky stratenej tradície,“ povedal Fedynsky. Vysvetlil, že bez živých hráčov na kobze a prežitia samotných nástrojov je to zložité.

„Takže oživenie tradície si vyžaduje veľa práce, veľa výskumu. Musíte ísť do múzeí, musíte vypracovať plány, musíte sa naučiť, ako vyrobiť nástroje. Musíte sa teda naučiť, ako vyrobiť dobré nástroje, a potom na nich začať hrať. Alebo sa to aspoň začať učiť.“

Zdroj, foto: https://www.reuters.com/article/us-ukraine-culture-musician/in-rural-ukraine-an-american-rekindles-a-lost-music-tradition-idUSKCN1L90N4

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií