Policajt prehovoril otvorene o CPZ: Kedy sa do nej môže človek dostať?
Cela predbežného zadržania (CPZ) je pre mnohých delikventov výstražným prstom. Niektorí si z pobytu v nej vezmú ponaučenie, iní nie. Ako to však celé prebieha? O tom nám v redakcii bol porozprávať ten, kto sa s ňou stretáva najčastejšie – policajt.
Kedy sa do CPZ (cela predbežného zadržania) môžem dostať?
Do CPZ sa dostanem ak si zadržaný alebo zaistený, zadržaný si ak si v trestnom konaný, zaistený si, ak si sa dopustil priestupkového konania. Rozdiel je vlastne v tom, že ak si sa dopustil priestupku, tak nemusíš byť hneď odvlečený do CPZ. My ťa najskôr musíme vyzvať k tomu, aby si prestal a ak máme tušenie, že neprestaneš, prípadne to na drzovku robíš pred nami naďalej, musíme ťa zaistiť. Prehľadáme ťa, či nemáš pri sebe zbraň. Často však sa stretávame s prípadmi, pri ktorých sa bojím priblížiť. Najmä pri feťákoch, vieš, to sú prepnuté hlavy, môže ma pichnúť so striekačkou, ktorú schováva. Vtedy takéhoto občana vyzveme, aby si vyprázdnil vrecká sám a prehľadáme ho až potom. Pri konaní priestupku nepotrebujeme súhlas od nikoho, aby sme ťa mohli zobrať do CPZ. Pri podozrení z páchania trestného činu však na to potrebujeme povolenie prokurátora.
A nejaký konkrétny príklad konania priestupku?
No, napríklad stačí to, ak je pól 11, si opitý a vykrikuješ na ulici. Rušíš nočný kľud.
Spisovný ekvivalent od slova kľud je pokoj…
My máme kľud. Nočný kľud, tak to je zaužívané. Čiže ak rušíš nočný kľud a napriek nášmu upozorneniu v tom pokračuješ, nasadíme ti putá, povieme riekanku o tom, že ťa berieme do CPZ a musíš nastúpiť do auta. Teda, nasadiť putá nie je z právneho hľadiska nutnosť, ale ak sa rozutekáš, kto by ťa naháňal? Jednak je to nepraktické a jednak to vyzerá komicky, keď policajt na verejnosti naháňa nejakého občana. Nenasadzujeme tie putá iba v prípade, keď vidíme, že občas je fyzicky neschopný utiecť. Napríklad keď je taký opitý, že nedokáže stáť ani na nohách. Vtedy nemáme obavy.
Takže nastúpim s vami do auta a potom idem do CPZ?
Nie. Pôjdeme s tebou na oddelenie, kde je strašne veľa papierovačiek. Alebo teda odborne, musíme urobiť potrebné administratívne úkony ohľadom zaistenia a priestupku. Lenže, ak môžem byť úprimný, to tam ale nepíš, snažíme sa tej CPZ-tke vyhýbať najmä kvôli tým papierovým opletačkám, naozaj to je na haldy papierov. Ak ich konečne dorobíme, prevezieme ťa na pohotovostnú službu, kde ti lekár musí oštemplovať, že ti tvoj zdravotný stav dovoľuje byť zatvorený v CPZ.
Kedy by mi to mohol nedovoľovať?
Ak máš nejaké vážne problémy so srdcom alebo psychické problémy, vtedy si umiestnený na príslušné oddelenie v nemocnici. Počas celej tvojej hospitalizácie však s tebou bude hliadka.
A ak teda môžem, od lekára ideme už na miesto?
Áno, presne tak. Tie bývajú aj na obvodných oddeleniach. Niekde majú jednu, niekde dokonca až 7. Musíš odovzdať všetky veci, ktoré si si so sebou priniesol. Tie sa spíšu na jeden papier, ktorý podpíšeš. To sa robí kvôli tomu, aby nejaký špekulant pri odchode na nás nevyrukoval s tým, že mal pri sebe 200 eur a kde sú, chápeš.
A čo oblečenie? Odovzdávaš aj to alebo nie?
Vieš čo, ako kde. Väčšinou ale dostávaš erárne oblečenie, takže to svoje odovzdáš.
Má zaistená osoba právo na telefonát?
Naozaj si myslíš, že riešim jeho právo na telefonát, keď je to väčšinou nejaký človek, čo ma predtým hnusne urážal prípadne fyzicky napadol? Myslím, že má, ale ešte predtým, ako odovzdá veci. Poprípade dáme jeho blízkej osobe dať vedieť my.
Aký je v CPZ režim?
Taký, že si jednoducho tam. Po šiestich hodinách zaistenia máš nárok na stravu, raz za 24 hodín na vychádzku. Ale nie, že na kávu do mesta alebo čo, to si nemysli. Väčšinou sú na to určené priestory mimo budovy, čiže nejaký vnútorný dvor a hliadka ti stále dýcha na krk. Vychádzka trvá tak do polhodiny. Vieš, ako sa na ňu vždy tešia fajčiari? Si vezmi, že tuhý fajčiar si nemôže niekoľko hodín zapáliť, pretože cigarety pri sebe mať nemôže, ani nič iné.
Naozaj nič nemôžeš mať pri sebe na rozptýlenie?
Nie, jedine tlačivá, ktoré súvisia s tvojim zaistením, no aj to obmedzujeme, pretože ak si šikovný, vieš sa podrezať aj s papierom.
Ako to v cela predbežného zadržania vyzerá?
Je tam posteľ s obyčajným matracom, napevno pripevnené umývadlo, záchod.
Ako je to s diskrétnosťou? Keďže je tam WC, môže ťa cez mreže hocikto vidieť pri potrebe, nie?
Mreže? Ale prosím ťa, toto máte z tých filmov. To si tak predstavuješ aj väzenie ako z Prison Break? Cela na Slovensku je normálna murovaná miestnosť. Áno, mreže tam sú, ale len pri okne, aby si sa ho nemohol pokúsiť rozbiť. Takže diskrétnosť je maximálne zachovaná.
A čo hygiena?
Je to tam maximálne hygienické, smrdí to tam dezinfekciou ako v nemocnici. Funguje to podobne ako na hoteli, chodí tam upratovačka každý jeden deň, prevlečie prádlo, umyje zem, vyumýva sanitu.
Ako často ma chodí niekto kontrolovať?
No, nie moc často. Každá cela má zvonček, taký telefón, ktorým sa dozvoníš pracovníkovi, ak niečo budeš potrebovať. Počuj, niečo ti prezradím, ale to tam určite nepíš, dobre? Ty si celý čas na kamere, vieš. Minule tam bolo také indivídum, ktoré nám začalo do kamery normálne onanovať. Ach.
Kedy ťa prepustia?
V CPZ si 24 hodín, pri zadržaní 48, toto sú maximálne lehoty, väčšinou si tam však kratšie. Prepustiť ťa môže pri priestupku policajt, pri trestnom čine prokurátor, ak si riešený v super rýchlom konaní, tak buď sudca a to ideš hneď do basy alebo domov. To všetko sa musí rozhodnúť do 48 hodín, to napríklad v prípade, keď šoféruješ opitý alebo si sa niekomu nebezpečne vyhrážal.
Budem mať niekde záznam, že som bol už v CPZ?
Nie, evidencia na priestupky existuje, že si spáchal priestupok tam napísané mať budeš. Ale žiaden záznam o pobyte v CPZ nie je. Vieš, ono je to taká malá basa. Vždy tak trochu dúfame, že to bude pre teba dostatočne dobrá lekcia na to, aby si si rozmyslel, či budeš vo svojich priestupkoch aj naďalej pokračovať.
Pozri tiež: Viete, na čo majú policajti pri kontrole právo a na čo už nie? TOTO vás prekvapí!