fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Top 10 zaujímavostí o našej prezidentke. Kto je Zuzana Čaputová?

Zuzana Čaputová minulý rok zvíťazila v prezidentských voľbách a zaradila sa medzi najvplyvnejšie ženy v Európe. Má tisíce fanúšikov i odporcov. Kto je žena, ktorá nedá spávať našim politikom a nebojí sa povedať to, čo si myslí?

Máte tip? napíšte nám mailom

Zuzana Čaputová je právnička

Zuzana Čaputová vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Jej meno sa najčastejšie skloňovalo v kauze o pezinskej skládke. Viac ako desať rokov stála na čele verejnej kampane proti povoleniu ďalšej skládky odpadu. Tá by znamenala znečisťovanie pôdy, vody a vzduchu.  V roku 2016 získala prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu.

Je rozvedená

Mnohým Slovákom sa nepáčilo, že Zuzana Čaputová je rozvedená. V roku 2018 sa s manželom Ivanom rozviedli. Ako uviedla v jednom z rozhovorov, nebolo to jednoduché a nerozhodli sa zo dňa na deň. Neboli však šťastní, a preto sa radšej rozhodli odísť od seba v priateľskom duchu.

Je hrdou mamou dvoch dcér

Prezidentka má doma dve mladučké dcéry. Obe ju veľmi podporujú a niekedy ju sprevádzajú na niektorých podujatiach.

Vo voľbách porazila SMER

Marcové prezidentské voľby boli dosť prekvapujúce. Maroš Šefčovič, ktorý mal veľmi blízko k strane SMER, pravdepodobne s prehrou nerátal. Zuzana Čaputová však získala 58,40 percenta hlasov a porazila ho.

Prihovára sa ľuďom na sociálnych sieťach

Facebook a Instagram sú v dnešnej dobe mocné nástroje a uvedomujú si to aj politici. Prezidentka sa tu často vyjadruje k politickým témam a dianiu na Slovensku. Ľudia tam môžu poznať jej názory, ktoré sa nebojí prezentovať a za slovami si stojí.

Rieši sa jej vzhľad

Zuzana Čaputová sa pravidelne zúčastňuje na zahraničných cestách alebo stretnutiach s významnými politikmi. Viacerí odborníci chvália jej vystupovanie, ktoré si všímajú aj zahraničné médiá. Na Slovensku sa však v mnohých článkoch a diskusiách rieši najmä to, čo mala oblečené a ako bola učesaná.

View this post on Instagram

Dnes som sa prvýkrát zúčastnila na stretnutí hláv štátov Severoatlantickej aliancie. NATO tento rok oslavuje 70 rokov od svojho vzniku a Slovensko 15 rokov od nášho vstupu. Pripomenula som, že to, ako NATO dnes vyzerá, je aj výsledkom demokratických zmien v Európe pred tridsiatimi rokmi – pádu Berlínskeho múru, ale aj Nežnej revolúcie v roku 1989. Bez týchto udalostí by dodnes Európu delila Železná opona a v štátoch, kam dnes bežne cestujeme, alebo kde žijú naši príbuzní, by sme aj naďalej videli nepriateľov. Povedala som, že pre Slovensko ostáva najlepším garantom bezpečnosti silné NATO, ktoré je postavené na pevných vzťahoch Európy a amerického kontinentu. A tiež, že potrebujeme posilniť európsku bezpečnosť spôsobom, aby sme zároveň posilňovali aj NATO.  Pretože práve vďaka nášmu členstvu v Aliancii majú dnes naši občania tie najlepšie bezpečnostné záruky. Po skončení programu v NATO som navštívila cintorín v Brookwoode, kde som si uctila pamiatku československých vojakov, ktorí bojovali na strane spojencov počas druhej svetovej vojny.

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

Myslí ekologicky

V prezidentskom paláci ide príkladom a myslí na ochranu životného prostredia. Dbá na to, aby sa používalo menej plastov, separoval sa odpad, dokumenty sa tlačia obojstranne. Prírodu chce chrániť a neostáva to len pri slovách.

Má rada šport a pohyb na čerstvom vzduchu

Hoci by to mohlo vyzerať tak, že všetok čas jej zaberá riadenie štátu, nie je to pravda. Rada si oddýchne na prechádzkach, má rada turistiku, lyžovanie a naše krásne Slovensko.

Vzišla z Progresívneho Slovenska

Zuzana Čaputová vstúpila do strany Progresívne Slovensko v roku 2017. Jedným z dôvodov, pre ktorý sa rozhodla kandidovať za prezidentku, bola vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V máji 2019 požiadala o zrušenie členstva v Progresívnom Slovensku a do úradu nastúpila 15. júna. Niektorí politici jej vyčítajú, že ešte stále podporuje progresívcov a nie je apolitická.

Je našou najpopulárnejšou političkou

Pred niekoľkými dňami bol zverejnený prieskum s najpopulárnejšími slovenskými politikmi. Na prvom mieste skončila prezidentka, za ňou Peter Pellegrini a na treťom mieste bývalý prezident Andrej Kiska.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Refresher Startitup BBC

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií