fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rád navštevuješ koncerty? Vedci pre teba majú správu, ktorá ťa určite poteší

Ak patríš k milovníkom hudby a koncerty či festivaly sú pre teba tým pravým orechovým, máme pre teba dobré správy…

Pokiaľ miluješ koncerty a festivaly, no občas máš výčitky, že na vstupenky míňaš veľa peňazí, tak už nemusíš. Nová vedecká štúdia totiž dokázala, že pravidelné navštevovanie takýchto hudobných podujatí môže človeku predlžiť život.

“Pravidelné chodenie na koncerty je kľúčom k vybudovaniu si dlhotrvajúcej pohody,” tvrdí Patricka Fagan, lektor na University of London a expert na behaviorálnu vedu, ktorý sa na tejto štúdii podieľal. Výskum okrem iného preukázala aj to, že chodenie na koncerty každé dva týždne môže predĺžiť život až o 9 rokov.

Výskum bol zameraný na správy o dlhovekosti a dobrom vnútornom rozpoložení, ako aj na analýzu psychometrických a srdcových testov počas rôznych aktivít, ktoré prinášajú človeku šťastie a pohodu.

Celkové pocity pohody sa podľa štúdie zvýšia o 21% a to už po 20 minútach od začiatku koncertu. O 25% sa tiež zvýšia pocit sebahodnoty a o 25% stúpa aj pocit blízkosti s ostatnými. Psychická stimulácia počas koncertu narastá o zhruba 75 percent. Z opýtaných zhruba 67% uviedlo, že počas koncertu sa cítia podstatne šťastnejší než keď hudbu počúvajú doma, čo je dôkazom toho, že k pohode vedie zdieľaný zážitok.

“Naše výskumy ukazujú, aký výrazný vplyv na pocity šťastia, zdravia a pohody má časté chodenie na koncerty, ak na ne chodí aspoň raz za dva týždne,” vysvetľuje Fagan. Ak sa pýtaš, akú súvislosť majú pocity šťastia s dlhovekosťou a na to dávajú odpovede mnohé štúdie. Tie totiž potvrdili, že existuje spojenie medzi duševnou pohodou a šťastím a dĺžkou života. Inak povedané – čím šťastnejší si, tým dlhší život budeš mať.

Samozrejme, ak počas koncertu konzumuješ príliš alkoholu, či nebodaj omamné látky, život ti to určite nepredĺži. Práve naopak.

 

 

Zdroj: Newsweek

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií