fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec slamiek či vatových tyčiniek? EÚ vyhlasuje vojnu plastovým výrobkom!

Máte tip? napíšte nám mailom

Znečistenie oceánov a morí je alarmujúce, opatrenia treba spraviť už pri napohľad nevinných drobnostiach. Exekutíva EÚ upozornila, že až 70 percent odpadu znečisťujúceho moria v Európe tvoria jednorazové plastové výrobky.

Zakázaný by mal byť predaj plastových vatových tyčiniek, príborov, tanierov, slamiek, miešadiel a paličiek na balóny. “Cieľom je obmedziť výskyt jednorazových plastov v obchodoch prostredníctvom celej škály opatrení. Niektoré výrobky zakážeme, iné nahradíme ekologickejšími alternatívami tak, aby ľudia mohli naďalej používať svoje obľúbené výrobky,” zhodnotil situáciu Frans Timmermans, podpredseda EK.

Predaj má byť zakázaný, ak existujú dostupné a cenovo prijateľné ekologické alternatívy. Zámerom EK je používať zodpovednejšie plasty na jedno použitie, ktoré nie sú ekonomicky ani ekologicky ideálne. Pre členské štáty EÚ to okrem iného znamená, že do roku 2025 budú povinné zabezpečiť zber 90 percent z jednorazových plastových fliaš z nápojov.

Návrhy budú predložené na schválenie Európskemu parlamentu a Rade EÚ.

Zdroj: TASR

Foto: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií