Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Filozofia kung-fu mníšky Jigme: Pomoc iným je jej náboženstvom!

Kung-fu mníška Jigme patrí do rádu, ktoré dokážu rozbíjať tehly holými rukami. Svoje schopnosti a silu však využívajú na pomoc druhým.

„Sme jediný kláštor v Himalájach, ktorý cvičí smrtiace bojové umenia,“ tvrdí Jigme Yanching Kamu, kung-fu mníška z rádu Drukpa. „Meno Jigme znamená nebojácna,“ hovorí ďalej. Tieto mníšky dokonca lámu tehly holými rukami. Účel tejto praxe je však posvätný. „Toto je celoživotný sľub, ktorý som urobila pre rád Drukpa, a som veľmi hrdá na svoju prax.“

Rád Drukpa je odbočkou budhizmu, ktorá existuje už tisíce rokov. V roku 2008 však kláštor so sídlom v Káthmandu v Nepále začal výuku kung-fu, ako súčasť duchovného cvičenia. V tomto spoločenstve je aktuálne okolo osemsto mníšok a Jigme je jednou z nich. Mníškou sa túžila stať už keď bola malé dievča.

kung-fu mníška Jigme
Zdroj: youtube.com

Budíček o tretej ráno

„Mala som 10 rokov, keď som sa stala mníškou. Všetky mníšky považujem za svoju rodinu.“ Žiadny iný mníšsky kláštor v Nepále netrénuje kung-fu. Jigme a jej sestry musia robiť veľa cvičení a tréningu navyše, aby dokázali zvládnuť tento druh bojového umenia.

„Rád Drukpa nie je pre lenivých ľudí. Budíček máme o tretej hodine ráno, kedy ideme meditovať, potom bicyklujeme a trénujeme tri hodiny denne.“ Mníšky behajú a lezú po schodoch, aby posilnili svoje telo. Pri tréningu používajú aj palice a vejáre, aby zlepšili svoju koordináciu.

„Tvrdá práca sa oplatí,“ vraví Jigme. Účel ich tvrdého tréningu sa podľa nich vracia späť k filozofii mieru a rovnosti.Kung-fu nás trénuje, aby sme zamerali svoje mysle na meditáciu.“ Mníšky túto filozofiu aplikujú aj na na znevýhodnené komunity v Nepále.

Pozrite si video, ako mladá žena dopriala poriadnu dávku kung-fu skupine násilníkov, ktorí ju chceli okradnúť.
kung-fu mníška Jigme
Zdroj: youtube.com

Pomáhajú slabým ľuďom

V roku 2015, keď mesto Káthmandu zasiahlo ničivé zemetrasenie, mníšky vedeli, že je to ich výzva na akciu. „Keď zemetrasenie zasiahlo, náš kung-fu tréning nám pomohol byť odvážnymi a silnými ženami. Šli sme do mnohých dedín, ktoré boli podľa mimovládnych organizácií a vlády príliš nebezpečné. Priniesli sme tam veľa zásob a prežili sme zosuvy pôdy, lavíny aj zemetrasenia.“

Mníšky tiež jazdia na bicykli po celom Nepále, aby protestovali proti obchodovaniu so ženami a dievčatami. „Hovoríme o rovnosti a bezpečnosti. Chceme všetkým ukázať, že ak mníšky môžu jazdiť na bicykloch, potom dievčatá môžu robiť čokoľvek. Naučila som sa, že môžem urobiť čokoľvek, čo urobí muž. Kung-fu ma vytrénovalo k sebavedomiu, sile a šťastiu. Pomáhanie iným je moje náboženstvo.“

Zdroj: youtube.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií