fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lekár pri karanténnej PN vydáva poistencovi tlačivo pre zamestnávateľa až pri jej ukončení

Pri PN uznaných z iných dôvodov ako v súvislosti s karanténnou, či izoláciou pri ochorení COVID-19 platí aj naďalej štandardný postup.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.4.2022 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR iniciovala úpravu postupov ošetrujúcich lekárov pri ukončovaní karanténnych práceneschopností (PN). Lekár na základe nového usmernenia vydáva poistencovi do rúk II., IIa. a IV. diel papierového potvrdenia o PN až pri ukončení karanténnej práceneschopnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Týmito tlačivami môže zamestnanec preukázať zamestnávateľovi dočasnú pracovnú neschopnosť i jej ukončenie. Pri PN uznaných z iných dôvodov ako v súvislosti s karanténou, či izoláciou pri ochorení COVID-19 platí aj naďalej štandardný postup, pri ktorom zamestnanec odovzdáva tlačivo svojmu zamestnávateľovi už na začiatku svojej práceneschopnosti. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Postupy pre poistencov ostávajú

Naďalej platí, že Sociálna poisťovňa údaje o karanténnej PN zamestnanca zverejňuje zamestnávateľovi v elektronických službách Sociálnej poisťovne. V prípade potreby môže zamestnávateľ zaslať žiadosť o preverenie uznania a trvania karanténnej dočasnej pracovnej neschopnosti svojho zamestnanca miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Nemenia sa ani postupy pre poistenca. Karanténnu PN mu vystavuje lekár na diaľku, teda na základe telefonickej alebo mailovej komunikácie. Potvrdenie o PN z dôvodu karanténneho opatrenia lekár teda hneď neodovzdáva poistencovi, poistenec ho dostane do rúk až pri ukončení práceneschopnosti.

Prečítajte si tiež:
Dostať sa k príspevkom na stravu pre ukrajinské deti bude o niečo jednoduchšie, vláda upravila podmienky pre ich získanie

Používanie elektronickej PN

Od 1. júna tohto roka sa do praxe postupne zavedie elektronická PN. O doručenej elektronickej PN, ktorú vystaví a potvrdí lekár, sa zamestnávatelia i poistenci dozvedia zo Sociálnej poisťovne obratom, prostredníctvom jej elektronických služieb.

„Na zavedení e-PN a prepojení informačných systémov v týchto dňoch intenzívne pracujú Národné centrum zdravotníckych informácií i Sociálna poisťovňa,” uviedla poisťovňa.

Viac k témam: COVID-19, PN
Zdroj: Webnoviny.sk – Lekár pri karanténnej PN vydáva poistencovi tlačivo pre zamestnávateľa až pri jej ukončení © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií