fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Matovič obvinil Sulíka zo šírenia bludov. Odmietol tvrdenia, že navýšením daňového bonusu poškodia najchudobnejším (video)

Líder hnutia OĽaNO Matovič verí, že návrh podporia aj poslanci v Národnej rade SR.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.5.2022 (Webnoviny.sk) – Tento týždeň je o veľkom zápase slovenských rodín s ľudmi, ktorí nemajú žiadnu empatiu. Na pondelkovej tlačovej besede to v narážke na stranu Sloboda a Solidarita (SaS) povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Navyšovanie daňového bonusu

Verí, že návrh na vyššiu dlhodobú a systémovú pomoc slovenským rodinám získa v parlamente nadpolovičnú väčšinu. Za jeho návrhom podľa neho stoja tri koaličné strany a viac ako 70 poslancov Národnej rady SR.

Odmietol tvrdenie, že zvýšením daňového bonusu berie peniaze mestám a obciam. „Toto obdobie si vyžaduje systematickú a trvalú pomoc,” uviedol Matovič. Od júla tohto roka sa má prídavok na dieťa podľa Matovičovho návrhu trvalo zvýšiť z 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur.

Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 50 eur na dieťa.

Prečítajte si tiež:
Malí a strední podnikatelia môžu poslednýkrát požiadať o kreatívny voucher na dizajn

Rezort financií tiež plánuje zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy.

Po novom by mali mať rodičia podľa Matoviča nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však podľa ministra financií mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.

Pomýlené Matovičove argumenty

SaS vyzýva Matoviča, aby prestal zavádzať občanov Slovenska a priznal, že daňový bonus na dieťa bude znamenať menej peňazí pre chudobných a viac pre bohatých.

„Zvýšenie daňového bonusu na 100 eur, pričom maximálna výška sa navrhuje stanoviť na úroveň 29 percent hrubého príjmu, v sebe zahŕňa zásadnú chybu,” uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Daňový bonus na dieťa pre extrémne chudobnú rodinu s viacerými deťmi tak bude podľa neho znamenať pokles, bohatá rodina si však polepší o stovky eur. Toto opatrenie podľa Sulíka nie je sociálne a ani prospešné, za to je extrémne drahé, pričom účet dostanú obce.

Prečítajte si tiež:
Hliváka na poste predsedu ÚVO môže vystriedať jeden zo štyroch kandidátov, ich vypočutie prebehne naživo

Problematické je podľa SaS aj samotné financovanie daňového bonusu, keďže Matovič tvrdí, že je lepšie, aby sa o verejné financie staral štát ako, keď ich bude mať v „kasičke primátor“.

„Takéto argumenty sú absolútne pomýlené a dokazujú, že minister financií nerešpektuje samosprávy. Práve mestá a obce budú donútené zvýšiť poplatky a miestne dane, ak im Igor Matovič vezme takmer 600 miliónov eur, pretože si naivne myslí, že on vie verejné financie spravovať lepšie ako starostovia a primátori,“ uzavrel Sulík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Daňový bonus, Prídavky na deti, Verejné financie
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič obvinil Sulíka zo šírenia bludov. Odmietol tvrdenia, že navýšením daňového bonusu poškodia najchudobnejším (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií