Má len 16, no vie, ako vyčistiť oceán!

Má len 16, no vie, ako vyčistiť oceán!

Zberač plastov zachráni oceány!

16-ročný Holanďan Boyan Slat má skvelý nápad, ako vyčistí oceán od plastov. Svojou myšlienkou zaujal vedcov a projekt predstavoval už dávnejšie, v roku 2011.


Čistenie oceána pomôže skvalitniť či predĺžiť život mnohým zvieratám, ktoré práve kvôli znečisteniu plastami zomierajú. Korytnačky sa dusia plastovými vrecúškami, vtáky a ďalšie zvieratá zomierajú kvôli tomu, že zjedli napríklad plastový vrchnák alebo zubnú kefku. Plastového odpadu v moriach a oceánoch nie je málo – ročne sa ho tm dostane cez 8 miliónov ton. Okrem poškodzovania životného prostredia postihuje aj ekonomiku, pretože čistenie pláží a rekreačných prímorských oblastí stojí miliardy eur.

Oceán

Od roku 2011 s mladým Boyanom spolupracovalo viac, ako 100 výskumníkov na preskúmaní jeho nápadu a následnej možnosti realizácie.

Do roku 2020 by sa malo konať čistenie v Tichomorí medzi Havajom a západným pobrežím Spojených Štátov. Toto územie je pás široký 100 kilometrov, ktoré chce mladík vyčistiť pomocou “zberača plastov” .

Organizácii Boyana Slata sa podarilo na tento projekt získať 2,2 milióna dolárov. Podľa svojich plánov chce vyzbieraný plast dať na recykláciu a tým by sa mali vrátiť náklady späť.

O túto Boyanovu službu majú záujem pri pobreží v USA, Japonsku či Južnej Kórey.

VIDEO: Rozhovor s Boyanom, kde hovorí o svojom projekte. (Rozhovor je v angličtine)

Zdroj: superheroyou.com

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Prvá výstava umenia pre psov pobaví nejedného z vás!
Google+ Linkedin