fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pod maľbou slávneho maliara Edgara Degasa objavili portrét ženy

Máte tip? napíšte nám mailom

V posledných rokoch sa stáva čoraz častejšie, že vedci z celého sveta nájdu v obrazoch slávnych maliarov skryté skice či portréty. Jednoducho premaľované. A tu je práve jeden z najnovších prípadov takéhoto obrazu.

Pracovníci Národnej galérie v Melbourne požiadali austrálskych vedcov z inštitútu Australian Synchrotron, aby slávny obraz bucľatej ženy od tohto maliara preskúmali. Vedci použili modernú a špeciálnu metódu známu ako röntgenová fluorescencia. Práve pomocou nej sa podarilo odhaliť pôvodnú skicu, ktorá sa na plátne nachádzala.

Edgar Degas bol parížsky umelec, ktorý je považovaný za maliara impresionizmu. Narodil sa v prvej polovici 19. storočia a zomrel v roku 1917, vo veku 83 rokov. Je známy najmä  maľbami či sochami baletiek, ktoré maľoval. V roku 1900 takmer oslepol, kvôli pretrvávajúcej očnej chorobe.

Výskumníci si začali všímať stále viac vystupujúce obrysy, ktoré sa javili ako iný, pôvodný, portrét na maľbe s príznačným názvom „Portrét ženy“. Vedci predpokladajú, že ide o jednu z jeho veľmi obľúbených modeliek, Emmu Dobignyovú. Video s pôvodným a novoobjaveným obrazom si môžete pozrieť tu. Ďalšie štúdie okolo tohto obrazu budú samozrejme pokračovať a uvidíme čo nového ešte vedci na obraze objavia.

Prečítajte si tiež:
Ľudský Ken, Rodrigo Alves, zverejnil fotografiu spred 6 rokoch. Nebudete veriť, že je to on

Zdroj: npr.org

Obrázky: 1, 2, 3

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií