fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Medaily olympijských hier 2020 budú vyrobené z recyklovaného materiálu

Máte tip? napíšte nám mailom

Organizátori potvrdili, že na olympijských a paralympijských hrách, ktoré sa budú konať v roku 2020 v Tokiu, budú všetky medaily vyrobené z recyklovaného odpadu.

V roku 2017 sa začal projekt na zhromažďovanie dostatočného množstva elektronického odpadu vrátane starých smartfónov a prenosných počítačov na realizáciu tohto nápadu. Cieľom bolo zhromaždiť 30,3 kg zlata, 4,100 kg striebra a 2,700 kg bronzu. Organizátori tvrdia, že pokiaľ pôjde všetko, ako doteraz, tento cieľ splnia v marci tohto roku.

Prispievali aj občania

Požadované množstvo bronzu docielili už v júni, pričom v októbri mali viac ako 90% zlata a 85% striebra. Všetok recyklovaný odpad sa zhromažďoval prevažne od japonskej verejnosti, ale vo veľkom prispeli aj podniky a priemysel. Tokio má v pláne uverejniť dizajny spomínaných medailí neskôr v tomto roku.

Tokyo je v plných prípravách. Zdroj: Team GB

Do novembra 2018 organizátori zhromaždili viac ako 47 000 ton vyradených zariadení, pričom samotná verejnosť odovzdala miestnemu poskytovateľovi ďalších 5 miliónov použitých telefónov. Olympijské hry sa budú konať od 24.júla do 9.augusta budúceho roku.

Nie sú prví

„Odhaduje sa, že zvyšné množstvá kovu, ktoré sú potrebné na výrobu všetkých olympijských a paralympijských medailí, môžeme získať zo zariadení, ktoré už ľudia a spoločnosti darovali,” uviedli organizátori z Tokia.

Japonsko pritom nie je prvou z krajín, ktoré majú takéto ambície – na olympijských hrách v Riu roku 2016 obsahovali medaily 30% recyklovaného striebra a bronzu.

Prečítajte si tiež:
SWAP rastlín vládne svetu: ľudia si začínajú okrem oblečenia vymieňať už aj odrezky izboviek

Zdroj: bbc.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií