fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministerstvo vydalo povolenie na použitie lieku Ivermectin, ktorý znižuje riziko úmrtí Covid-19 až o 75%

Máte tip? napíšte nám mailom

Štátny ústav pre kontrolu liečiv informoval, že liek Ivermectin na Slovensku nie je registrovaný. Povolenie na jeho terapeutické použitie vydalo Ministerstvo zdravotníctva s hlavnou indikáciou profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Povolenie bolo vydané pre potreby zdravotníckych zariadení (nemocničné zariadenia a ambulancie) a ide o liek viazaný na lekársky predpis.

Liek si nemôžu objednávať fyzické osoby

Za použitie lieku zodpovedá ošetrujúci lekár. Toto povolenie neznamená, že si liek môžu objednávať fyzické osoby pre vlastnú spotrebu a samoliečbu. Lieky dovozené na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva sú dovážané prostredníctvom schválených spoločností, ktoré majú povolenie na zaobchádzanie s liekmi. V prípade dovozu liekov na územie SR colné orgány kontaktujú štátny ústav pre kontrolu liečiv so žiadosťou o vydanie stanoviska.

V posledných týždňoch štátny ústav riešil neobvykle vysoké množstvo zásielok, ktoré obsahovali lieky s účinnou látkou ivermektín a boli dovážané fyzickými osobami pre vlastnú potrebu. Pri takýchto liekoch, ktoré sú neznámeho pôvodu, štátny ústav nemôže zaručiť kvalitu, účinnosť a bezpečnosť. Tieto zásielky sú následne zadržané a lieky sa k dovozcovi – fyzickej osobe nedostanú.

Prečítajte si tiež:
Vláda schválila zákon o mimoriadnych opatreniach v oblasti zdravotníctva

Čo je Ivermectin?

Ivermectin je FDA schválené širokospektrálne antiparazitárne liečivo ( Gonzalez Canga et al., 2008 ), ktoré v posledných rokoch spolu s ďalšími skupinami preukázalo antivírusovú aktivitu proti širokej škále vírusov vrátane SARS-CoV-2 a potenciálne znižuje riziko úmrtí Covid-19 až o 75%,  tvrdia vedci z University of Liverpool.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj šukl bloomberg
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií