fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Musk tvrdí, že SpaceX stiahla žiadosť, aby Pentagon platil Starlink na Ukrajine

Služba sa pre Ukrajinu od začiatku ruskej invázie stala kľúčovou.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.10.2022 (Webnoviny.sk) –
Miliardár Elon Musk v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyhlásil, že jeho spoločnosť SpaceX stiahla žiadosť o to, aby Pentagon začal platiť za satelitnú internetovú službu Starlink na Ukrajine. Informuje o tom televízia CNN.

Kľúčová služba pre Ukrajinu

Muskovo oznámenie nasleduje po tom, čo CNN v piatok v správe odhalila, že SpaceX sa s otázkou platby v septembri obrátila na americké ministerstvo obrany, pretože vraj nie je „donekonečna” schopná darovať terminály ani podporovať službu Starlink na Ukrajine. Služba sa pre Ukrajinu od začiatku ruskej invázie stala kľúčovou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

CNN vo svojej správe uviedla, že za prístup k Starlinku na Ukrajine nie je zodpovedná len SpaceX a veľkú časť financovalo medzinárodné úsilie. „Do čerta s tým … aj keď Starlink stále stráca peniaze a iné spoločnosti dostávajú miliardy dolárov daňových poplatníkov, my budeme naďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo,” napísal potom Musk v sobotu na Twitteri.

124 miliónov dolárov

Dva zdroje oboznámené s diskusiami medzi SpaceX a Pentagonom pre CNN uviedli, že v piatok Pentagon v skutočnosti súhlasil s požiadavkou firmy zaplatiť za rozbehnuté služby pre ukrajinskú vládu a s novou žiadosťou ukrajinského velenia o ďalšie terminály.

Prečítajte si tiež:
Rusi opäť zasiahli civilné ciele v Charkivskej oblasti, zranili niekoľko osôb vrátane dieťaťa

Táto žiadosť o financovanie bola na 124 miliónov dolárov na zvyšok tohto roka. Nie je však jasné, aká bola konečná suma alebo dohodnuté podmienky. Musk v pondelok uviedol, že SpaceX na Ukrajinu poslala 25 300 terminálov siete Starlink, ale „v súčasnosti platí za službu len 10 630″.
(1 EUR = 0,9739 USD)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Musk tvrdí, že SpaceX stiahla žiadosť, aby Pentagon platil Starlink na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií