fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, na čo majú policajti pri kontrole právo a na čo už nie? TOTO vás prekvapí!

Máte tip? napíšte nám mailom

Zastavila vás počas cesty policajná hliadka? Nie všetko, čo vám kážu, však musíte spraviť. Pozrite sa na čo majú právo. 

Policajné hliadky dohliadajú na bezpečnosť premávky a pre mnohých vodičov sú postrachom. Ak dodržujete všetky pravidlá a vaše vozidlo zodpovedá potrebným normám, nemusíte sa ničoho obávať. Mnohí motoristi si však mylne myslia, že policajná hliadka na daný úkon právo nemá a naopak. Na čo majú pri kontrole právo a na čo už nie?

Policajt vám dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky, zastavovacím terčom alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z idúceho vozidla môže dávať policajt v rovnošate toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Znamenie na zastavenie vozidla však musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky.

Zdroj: revuca.dnes24.sk

Čo sa deje po zastavení?

1. kontroluje, či vodič zastaveného vozidla má pri sebe platné doklady predpísané na vedenie a prevádzku vozidla, ako aj platný doklad totožnosti,
(vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie vozidla; doklad o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla; doklad o vykonaní technickej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha; doklad o vykonaní emisnej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha; doklad o zdravotnej spôsobilosti a doklad o psychickej spôsobilosti, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha; povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom; iné doklady ustanovené osobitným predpisom)

2. vyzve vodiča zastaveného vozidla, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom, či sa v jeho organizme nenachádza iná návyková látka, alebo jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo nie je znížená liekom. Túto výzvu však môžete odmietnuť, no následne sa budete musieť rovnakej skúške podrobiť v nemocnici za prítomnosti polície (napr. odber krvi)

Prečítajte si tiež:
Chris Noth je po obvineniach zo sexuálneho obťažovania opäť aktívny na sociálnych sieťach

3. kontroluje technický stav vozidla, úplnosť a stav jeho výstroja a povinnej výbavy, uloženie a upevnenie nákladu,

4. preveruje či po vozidle, prepravovaných osobách alebo veciach nie je vyhlásené pátranie,

5. plní ostatné úlohy vyplývajúce z osobitných predpisov.

Čo policajt nemôže?

Spomenuté úkony sa dejú pri bežnej kontrole. Čo však ale v prípade, že policajt chce od vás niečo neštandardné? Nie na všetko má právo!

V prípade, že vediete motorové vozidlo a nemáte pri sebe ani vodičský ani občiansky preukaz,  musíte sa identifikovať napríklad rodným číslom, adresou trvalého bydliska, poprípade má policajt právo opýtať sa aj na meno vašej matky a otca, rovnako aj na dátumy ich narodenia.

Policajt by vás rovnako pri neštandardných úkonoch mal poučiť o svojich právach. Ak tak neučinil, ide o jeho chybu. Málokto vie, že zásah policajta si môžete natáčať (neplatí v prípade, že ste obmedzený na slobode). Policajt má síce právo kontrolovať vám interiér auta, nie však bez vašej prítomnosti a s vecami v aute (netýka sa povinnej výbavy auta, trojuholníka, lekárničky a reflexnej vesty) smie manipulovať jedine vodič. Takisto by vás policajt mal poučiť o skutočnosti, že nemusíte povedať ani urobiť nič, čím by ste si uškodili. Teda známa formula: “Máte právo mlčať. Všetko, čo poviete, môže byť pred súdom použité proti vám.”

Prečítajte si tiež:
Vianoce nie sú len o typických vianočných svetroch, zaujať môžeš i kreatívnym účesom!

Zdroj: autoviny.sk minv.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií