fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Naď: Československí výsadkári zanechali hrdinský odkaz o slobode

Minister obrany si v Prahe uctil pamiatku československých parašutistov z výsadku Anthropoid.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.6.2022 (Webnoviny.sk) – Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si spolu s českou ministerkou obrany Janou Černochovou v krypte kostola svätých Cyrila a Metoda v Prahe uctili pamiatku československých parašutistov z výsadku Anthropoid pri príležitosti 80. výročia ich úmrtia.

Práve v pražskom chráme siedmi parašutisti zvádzali 18. júna 1942, po 22 dňoch od úspešného atentátu na Reinharda Heydricha, boj na život a na smrť proti prevahe príslušníkov nacistického gestapa a SS. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková v tlačovej správe.

„Boj výsadkárov vrátane odolávania v krypte kostola potvrdili húževnatosť týchto velikánov, ktorí bojovali do poslednej chvíle. Svojimi skutkami zanechali našim národom hrdinský a zaväzujúci odkaz o slobode. Nemožno nevidieť paralelu s ukrajinskými bojovníkmi, ktorí sa taktiež odmietajú podvoliť agresii proti slobode,” uviedol Naď.

Hrdinom odboja je venovaná aj výstava v Národnom múzeu v Prahe, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum v spolupráci s Vojenským historickým ústavom v Bratislave. Pre verejnosť je k dispozícii do konca októbra.

Viac k témam: Minister obrany SR, Praha
Zdroj: Webnoviny.sk – Naď: Československí výsadkári zanechali hrdinský odkaz o slobode © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ukrajina sa dohodla na výmene zajatcov s Ruskom, domov sa dostalo 76 Ukrajincov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií