fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rebríček najbohatších Čechov a Slovákov: Tipnite si, kto je na jeho vrchole!

Máte tip? napíšte nám mailom

Poradie v rebríčku najbohatších Čechov a Slovákov sa tento rok výrazne premenilo. Nechýbajú však mená ako Kellner, Vítek, Komárek, či Křetínský. Najlepšie si polepšili majitelia Fio banky.

Pozícia na prvých miestach rebríčka najbohatších Čechov a Slovákov sa väčšinou príliš nemení. Tento rok ale patrí medzi výnimky. Český premiér so slovenským pôvodom, Andrej Babiš, stratil svoje tradičné druhé miesto, hlavne kvôli klesajúcej ziskovosti a rastúcemu dlhu Agrofertu. Teraz je podľa prepočtu týždenníka Euro až štvrtý, predbehli ho Radovan Vítek a Karel Komárek. Len veľmi tesne za Babišom skončil piaty muž v rebríčku – Daniel Křetínský.

Andrej Babiš nie je jediný, komu majetok v medziročnom porovnaní klesol. Pohoršil si tiež Oldřich Šlemr. Týžnenník Euro to odvôvodňuje padajúcou cenou akcií textilky PFNonwovens, David Baran kvôli slabšej ziskovosti Profi Creditu na kľúčovom poľskom trhu či dvojica Jiří a Hana Písařík v dôsledku nižších marží na trhu s elektrinou a zemným plynom.

Zdroj: pixabay.com

Tieto prípady sú však skôr výnimočné. Z 50 najbohatších Čechov a Slovákov v rebríčku Eura ich 36 za posledný rok zbohatlo, sedem zaznamenalo pokles a sedem zostávajúcich je na tom v porovnaní s minulým rokom ostávajú rovnako. Niektorí zo sledovaných pritom zaznamenali až skokový nárast hodnoty majetku. Medzi takých partia napríklad Křetínský, Jiří Šmejc, Pavel Baudis alebo majitelia Fio banky Petr Marsa a Romuald Kopún.

Prečítajte si tiež:
Toto musíš vidieť! Pri týchto fotografiách z Instagramu tuhne krv v žilách!

Majetok v hodnote desiatkok milárd EUR

Všeobecne možno povedať, že ekonomický rast miestnym biznismenom nahráva do karát. Päťdesiat najbohatších Čechov a Slovákov podľa aktuálneho prepočtu kontroluje majetok v hodnote viac ako 51 miliárd EUR. Len za posledný rok si tak v súčte polepšili o takmer 5 miliárd EUR. Ak by výsledok nekazil pád hodnoty koncernu Agrofert, mohol byť tento prírastok ešte o približne 8 miliónov vyšší.

Aj napriek tomu ale možno povedať, že 50 najbohatších dosiahlo za posledný rok zhodnotenie majetku o viac ako desať percent. Rebríček najbohatších päťdesiatich Čechov a Slovákov priniesol aj jedno nové meno. Tým je väčšinový vlastník spoločnosti Livesport Martin Hájek. Nie príliš známa pražská technologická firma so zameraním na športové spravodajstvo má globálny záber a je vysoko zisková. Jej prístup na informovanie verejnosti je však veľmi svojrázny, v účtovnej závierke má miesto čísel takmer všade skratku OT – obchodné tajomstvo. Týždenník Euro odhadol Hájekov majetok na približne 328 miliónov EUR, no dodávajú, že kvôli nedostatku informácií je to len odhad.

Prečítajte si tiež:
Od stredy sa otvárajú všetky obchody aj terasy. Prechádza sa hneď na 3. fázu

Zdroj: euro.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií