fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najdesivejší klimatický rekord: Tak málo ľadu v Arktíde ešte nebolo!

Arktický ľad dosiahol historický rekord – tak málo, ako je ho teraz, ešte histórii meraní nebolo.

Máte tip? napíšte nám mailom

Množstvo ľadu v Arktíde dosiahlo počas tohto leta najnižšiu hodnotu od začiatku meraní, informuje TASR a agentúra TASS s odvolaním sa na meteorológa ruského ústavu Rosgidromet Romana Vilfanda.

 „Môžeme povedať, že v júli sme dosiahli negatívny rekord v  množstve ľadu. Zaregistrovali sme absolútne minimum od začiatku pozorovaní,“ povedal meteorológ Vilfand.

Ďalej uviedol, že priemerná júlová teplota vzduchu v Arktíde bola na úrovni predchádzajúceho rekordu z roku 2016. V kanadskom sektore Arktídy bola priemerná mesačná teplota v júli o +4 až +6 °C vyššia než normál.

Na niektorých miestach to bolo dokonca až +7 °C  viac a v niektorých lokalitách v ruskom sektore bola klimatická norma prekročená o +5 °C, ako uvádza TASR.

Lodná trasa cez Severný ľadový oceán sa otvorila o mesiac skôr ako obvykle, pričom zvyčajne sa otvára na konci augusta alebo v septembri, informuje Vilfand.

Ide o negatívny klimatický rekord, ktorý trápi a znepokojuje mnohých odborníkov na klimatické zmeny.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií