fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V tisícke najlepších univerzít sveta skončili aj tri slovenské. Ktoré sú to?

Máte tip? napíšte nám mailom

QS World University Rankings včera (štvrtok 7. júna) zverejnil zoznam 1000 najlepších univerzít sveta.

Zo všetkých 35 vysokých škôl, ktoré u nás máme, sa v rebríčku nachádzajú tri.

Medzi naše najlepšie patria Slovenská technická univerzita v Bratislave a Univerzita Komenského v Bratislave. Obe skončili na pozícii 751-800. Trojicu našich naj uzatvára Technická univerzita v Košiciach na pozícii 801-1000.

QS World University Rankings patrí spolu s ARWU-Šanghajský rebríček a Times Higher Education World do tzv. Veľkej trojky najstarších svetových rebríčkov univerzít.“Tieto rebríčky zverejňujú poradie len tých najlepších svetových škôl. To pri celosvetovom počte vysokých škôl (asi 20.000) znamená, že sa v nich umiestnia len elitné dve až tri percentá vysokých škôl,” vysvetľuje v analýze svetových hodnotení škôl Inštitút vzdelávacej politiky ministerstva školstva.

Zdroj: topuniversities.com

Rebríček hodnotí reputáciu školy medzi akademikmi a zamestnávateľmi vo svete, veľkosť školy, výskumné výstupy podľa publikácií a počtu citácií a počty zahraničných študentov.

V porovnaní s bratmi Čechmi, u ktorých študuje stále viac Slovákov, sa ale nemáme čím chváliť.

V rebríčku sa nachádza 5 českých škôl, pričom všetky s prehľadom predbehli aj naše najlepšie. Karlova univerzita sa umiestnila na peknom 317. mieste. Po nej nasleduje pražské České vysoké učení technické 531-540 a Masarykova univerzita 571-580. Rebríček českých najlepších škôl uzatvárajú Vysoké učení technické v BrneUniverzita Palackého v Olomouci na pozícii 651-700.

Prečítajte si tiež:
Bizarné fotografie, ktoré vás zaručene pobavia

Zdroje: TASR, TopUniversities.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií