fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Niektorí neandertálci boli vegetariáni a to nie je všetko! Liečili sa vlastným aspirínom a penicilínom

Máte tip? napíšte nám mailom

Neandertálci boli omnoho vyspelejší než predpokladáš!

V dnešnej dobe je množstvo vegetariánov či vegánov, ktorí sa stretávajú s nepochopením a často sa stretávajú s tvrdením, že ich životný štýl je nelogický, pretože i naši predkovia sa živili mäsom a je to prirodzené a normálne. Teraz sa však ukázalo, že tieto argumenty nemusia byť pravdivé.

631px-neandertal_adam_ve_kadin_modeli_almanya

Najnovšie výskumy ukázali, že neandertálci sa živili predovšetkým vegetariánskou stravou a okrem toho používali aj prírodné formy antibiotík, aby vyliečili infekcie a zabránili bolesti. To všetko pred viac než 40-tisíc rokmi pred objavením penicilínu!

Teóriu o tom, že niektorí naši dávni predkovia boli vegetariánmi, podporuje aj nález sánky pračloveka, ktorý žil na území španielskeho mesta Asturias a veľkú rolu zohráva i objav sánky v Belgicku. Obe sú staršie než 50-tisíc rokov a vedci ich skúmali, aby z nich zistili, ako sa vtedajší ľudia stravovali. Tento výskum umožnila najmä DNA, ktorá im pomohla zistiť, že neandertálec zo Španielska sa počas svojho života živil okrem iného aj mäsom, zatiaľ, čo ten z Belgicka mäsitú stravu nekonzumoval. Namiesto živočíšnych produktov konzumoval divo rastúce huby, mach a oriešky.

Prečítajte si tiež:
Náš nový seriál! Verte neverte: Hrôza na polnočnej omši

rhodesian_men

Doktor Antonio Rosas, ktorý pracuje v španielskom múzeu, uviedol, že toto zistenie prekvapilo celý výskumný tím. „Bolo nečakané a šokujúce neobjaviť u neandertálca žiadne zbytky mäsa, pretože sme doteraz všetci predpokladali, že všetci naši predkovia boli mäsožravcami, no po tomto výskume nám je jasné, že vedeli využívať aj rastlinné zdroje. Ukázalo sa aj to, že niektoré druhy potravy boli pred konzumáciou tepelne upravené. Okrem iného sme zistili aj to, že neandertálci mali podobné zdravotné problémy ako my. Trápila ich napríklad bolesť zubov či žalúdka. Pri takýchto prípadoch si vedeli vyrobiť látky s účinkom veľmi podobným, ako majú v dnešnej dobe aspirín alebo penicilín,“ uviedol vedec.

Zdroj: independent.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií