fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemecko sa chystá vyhlásiť, že smrť miliónov Ukrajincov počas hladomoru za vlády Stalina bola genocídou

Poslanci dúfajú, že tento krok bude „varovaním” Moskve, keďže Ukrajina čelí potenciálnej kríze so zásobovaním potravinami počas nadchádzajúcej zimy.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.11.2022 (Webnoviny.sk) – Nemecký parlament sa chystá schváliť rezolúciu, ktorá vyhlási, že smrť miliónov Ukrajincov počas hladomoru za vlády Josifa Stalina bola genocídou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nemeckí poslanci dúfajú, že tento krok bude „varovaním” Moskve, keďže Ukrajina čelí potenciálnej kríze so zásobovaním potravinami počas nadchádzajúcej zimy. Informuje o tom web The Guardian.

Rezolúcia, ktorú v parlamente na budúci týždeň spoločne navrhnú lídri troch vládnych strán a konzervatívnej opozície, označí hladomor z rokov 1932 – 1933 za súčasť „zoznamu neľudských zločinov totalitných systémov, ktoré zničili milióny ľudských životov v Európe v prvej polovici 20. storočia.”

„Obyvateľov celej Ukrajiny, nielen obilných oblastí, postihol hlad a represie,” hovorí sa v chystanej rezolúcii. „Z dnešného hľadiska to spĺňa historicko-politickú definíciu genocídy,” dodáva návrh vyhlásenia.

Historici odhadujú, že počas tejto ľuďmi spôsobenej katastrofy zomrelo 4 až 7,5 milióna ľudí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Genocída, Hladomor, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko sa chystá vyhlásiť, že smrť miliónov Ukrajincov počas hladomoru za vlády Stalina bola genocídou © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ruský útok na ukrajinskú energetiku spôsobil výpadky prúdu aj v Moldavsku
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií