fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kvety okolo krku a kopec jedla. Nepálski psi oslavujú svoj vlastný sviatok

Máte tip? napíšte nám mailom

Každý živočích by mal mať svoj deň. Každý deň. Pre nepálskych psíkov táto fráza nemôže platiť viac doslova. 

Päťdňový nepálsky huinduistický festival, ktorý nesie názov Tiharu, sa začal len tento týždeň, no druhý deň od začatia je známy ako Kukur Tihar, teda “deň psov”Kukur Tihar sa koná 6. novembra každý rok. 

Nepálski psi sú oslavovaní a požehnaní Tikou – červenou značkou na čelo. Zvieratám sú tiež dané kvety z čerstvého nechtíka okolo krku a všade naokolo sa ponúka jedlo ako súčasť festivalu. 

Hinduisti veria, že práve naši štvornohí miláčikovia sú poslom Yamaraja – Boha smrti. Sú presvedčení, že udržiavaním si dobrých vzťahov so psami a uctievaním si ich uspokoja samotného Yamaraja, ktorý zaručí ľuďom dlhý život.

Nepálska polícia uctievala svojich vyškolených psov. Zdroj: Reuters

„Kukur Tihar je jedným z najobľúbenejších nepálskych festivalov. Psí deň je celý o mojej čivave, ktorá sa volá Sanu,” prezradila Sumnima Maudas.  

Festival zdieľa niektoré tradície aj z indického festivalu Diwali, ktorý oslavuje kravy a vrany.

Odvďačiť sa svojim miláčikom za ich neustálu spoločnosť

„Toto je presne ten deň, keď majitelia hýčkajú svojich štvornohých maznáčikov. Osobne mám veľa priateľov, ktorí sa správajú k svojim psom rovnako ako ku svojim príbuzným. Uctievajú ich s takou horlivosťou, pretože festival a konkrétne Deň psov im dáva príležitosť sa odvďačiť svojim miláčikom za ich neustálu spoločnosť, ktorú im poskytujú,” tvrdí obyvateľka Nepálu.

Prečítajte si tiež:
Pornhub prichádza s novinkou: Omaľovánky pre dospelých s poriadnou dávkou erotiky!

Nepálski psi sú tu vnímaní ako ich vlastní súrodenci.

Nepálske psíky počas svojho sviatku. Zdroj: 1.bp.blogspot.com

Počas sviatku nie sú uctievané len milované domáce zvieratá, ktoré našli svoj domov, ale aj psi, ktorí nemali toľko šťastia a sú roztrúsení po uliciach bez domova. Maškrty, ktorými sú počas celého dňa psíky kŕmené, pozostávajú z mäsa, mlieka, vajec a kvalitnej psej potravy.

Tiharu sa nazýva aj Deepavali alebo festival svetla. Počas tohto festivalu nepálsky ľud vyčistí svoje domy a dvory, rozsvietia lampy a modlia sa k bohyni bohatstva Laxmi. Vyzývajú ju, aby navštívila ich domy a požehnala im.

Zdroj: bbc.com, adventurewoman.com, Youtube

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií