Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NKÚ si posvieti na projekty financované z plánu obnovy, preveria aj problematické ministerstvo zdravotníctva

Identifikovali riziko, ktoré môže vyústiť do skrytej privatizácie kľúčovej strategickej verejnej korporácie.

27.7.2023 (SITA.sk) – Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) plánuje kontrolu dodatočných schém pre znižovanie dopadov energetickej krízy. Taktiež si chce posvietiť na projekty financovania výstavby nemocníc v Bratislave a Martine z európskeho mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti.

O kontrolách informovali premiéra

Kontrolóri opätovne preveria aj Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). O plánovaných kontrolách informoval predseda NKÚ Ľubomír Andrassy premiéra Ľudovíta Ódora.

Tiež sa pozrieme na to, ako sa v rámci ústredných orgánov štátu využívajú takzvané dohodárske pracovné miesta pre plnenie kľúčového poslania ministerstva alebo ústredného orgánu štátu. Riziká spojené s týmto procesom odkontrolujeme v rámci Slovenského pozemkového fondu, ale moji kolegovia, kontrolóri navštívia tiež Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR a zároveň najrizikovejšiu inštitúciu, kde evidujeme najvyšší podiel dohodárov na počet kmeňových zamestnancov, a tou je problematický rezort zdravotníctva,“ dodal Andrassy.

Problém vodárenských spoločností

Ten na stretnutí okrem iného upozornil predsedu vlády na veľmi vážny problém vyplývajúci z predošlých kontrolných akcií NKÚ, ktoré boli zamerané na fungovanie vodárenských spoločností a ich postavenie v rámci systému kritickej infraštruktúry štátu.

Napríklad vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá zodpovedá za dodávku pitnej vody pre viac ako milión obyvateľov, kontrolóri identifikovali riziko, ktoré môže vyústiť do skrytej privatizácie kľúčovej strategickej verejnej korporácie.

Opakovane upozorňujeme vládu a jej predsedu, že je potrebné analyzovať tento kritických stav a zodpovedné ministerstvá musia pripraviť zmenu legislatívy, aby sa zásadne nezmenilo fungovanie vodárenských spoločností a tým k nabúraniu jedného z pilierov kritickej infraštruktúry krajiny, ktorej úlohou je zabezpečovanie pitnej vody pre všetkých,“ konštatoval predseda NKÚ.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, energetická kríza, Plán obnovy a odolnosti SR, predseda NKÚ, Premiér Slovenskej republiky, Privatizácia
Zdroj: SITA.sk – NKÚ si posvieti na projekty financované z plánu obnovy, preveria aj problematické ministerstvo zdravotníctva © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií