fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nová nádej na život: Srdce z prasaťa už čoskoro transplantujú človeku!

Máte tip? napíšte nám mailom

Britský chirurg sa v súčasnosti pripravuje na transplantáciu obličky z prasaťa na človeka. Vďaka nej sa možno do 3 rokov uskutoční podobná transplantácia srdca.

 

Nová nádej na život: Srdce z prasaťa už čoskoro transplantované človeku - klocher.sk
Zdroj: Unsplash

Srdce ošípaných je veľmi podobné srdcu človeka, čo z neho robí ideálny objekt experimentovania v kardiochirurgickej oblasti. Britský špecialista na transplantáciu srdca, Terence English pre The Guardian uviedol: “Srdcia ošípaných by mohli byť transplantované do ľudí už za 3 roky.”

Tento rok bol plánovaný prvý pokus o xenotransplantáciu

V rozhovore pre Sunday Telegraph tento známy chirurg tiež uviedol, že jeden člen z jeho tímu sa pokúsi transplantovať obličku z prasaťa do tela človeka. Xenotransplantácia by sa mala uskutočniť ešte tento rok.

V prípade, ak bude zákrok úspešný, otvorí dvere nie len lekárom k zložitejším operáciám, ale aj pacientom k novému životu. „Ak to bude fungovať s obličkami, bude to fungovať aj so srdcom“, dúfa špecialista. Zároveň dopĺňa, že ochrancovia práv zvierat tvrdia, že sa jedná o nemorálne zachádzanie so zvieraťami. Tento názor však spochybňujú mnohí lekári aj vedci. Srdcové xenoštepy by však boli novou nádejou pre tisíce ľudí, čakajúcich na transplantáciu srdca na celom svete.

Čo je viac, ako zachrániť ľudský život.

Nádej pre stovky pacientov

V auguste 2017 vedci na Harvardskej univerzite oznámili možnosť transplantácie orgánov z ošípaných na človeka. Pracovaním na časti génu DNA, ktorý sa nazýva microRNA-199, sa im podarilo zabrániť systematickému odmietnutiu tkaniva ošípaných ľudským telom. Napriek týmto skvelým správam a objavom, stoja lekári ešte pred mnohými otázkami. Tou najhlavnejšou naďalej ostáva to, ako bezpečne implantovať orgány ošípaných do tela človeka a zabezpečiť mu plnohodnotný život.

Prečítajte si tiež:
ŠIALENOSŤ NA FESTIVALOCH V INDII: Ľudia si tu vypichujú oči! Prečo to tí šialenci robia?!
Nová nádej na život: Srdce z prasaťa už čoskoro transplantované človeku - klocher.sk
Zdroj: Unsplash

Transplantácie srdca na Slovensku

Na Slovensku je momentálne na čakacej listine pre transplantáciu srdca takmer 50 pacientov. K 31.12.2018 ich bolo 47 a ohlásených bolo len 33 potenciálnych darcov srdca, čo je veľmi málo.

Prvá transplantácia srdca sa na Slovensku uskutočnila po niekoľkoročnej príprave v noci z 20. na 21. marca 1998. Chirurgický tím, ktorý viedol Viliam Fischer transplantoval orgán vtedy 58-ročnému Štefanovi Petríkovi z Jura nad Hronom. S novým srdcom prežil 9,5 roka. Pán Petrík nezomrel na srdcové ochorenie.

Xenotransplatnácia, ani pokusy o jej vykonania sa na Slovensku momentálne neplánujú.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií