Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový trend „zelenej“ whisky. Liehovary na celom svete pomáhajú planéte a znižujú emisie

Správna whisky môže dozrievať aj niekoľko desaťročí. Nápoj, ktorý dnes výrobcovia ukladajú do sudov, si budeme vychutnávať v čase, keď bude planéta oveľa viac ovplyvnená klimatickými zmenami. Preto na celom svete rastie počet výrobcov, ktorí vyrábajú whisky a iné liehoviny s ohľadom na životné prostredie.

Každý dolár tovaru vyrobeného v liehovarníckych závodoch zodpovedá približne 0,34 kilogramu škodlivého oxidu uhličitého vypusteného do atmosféry. Údaje pochádzajú z americkej štúdie z roku 2018.

„Ľudia chcú trvalo udržateľné výrobky,“ hovorí Lindesay Low z Asociácie škótskej whisky v Edinburghu. Zastupuje viac ako 80 výrobcov tohto tradičného nápoja, od malých rodinných podnikov až po globálne korporácie. Spoločne sa zaviazali, že do roku 2040 znížia emisie skleníkových plynov z destilácie prakticky na nulu.

Škótskym liehovarníkom sa už za posledných trinásť rokov podarilo znížiť emisie na polovicu

Ich ďalšie zníženie na nulu znamená, že sa pri náročnom procese destilácie spoliehame výlučne na elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. Okrem toho by si ho veľký počet výrobcov chcel vyrábať sám. Medzi ďalšie záväzky patrí podpora infraštruktúry pre elektromobilitu v regiónoch, kde sa nachádzajú továrne, alebo plnenie a balenie whisky do obalov vyrobených z plne recyklovateľných materiálov. Napríklad sklo vyrábané v sklárňach, ktoré sú napájané výlučne zelenou energiou.

Zdroj foto: svk.press
Zdroj foto: svk.press

Nejde však len o emisie

Napríklad liehovar Macallan v severnom Škótsku, ktorý je tretím najväčším výrobcom jednosladovej whisky v krajine, už teraz dbá na ochranu okolitého prostredia. Voda použitá počas procesu destilácie sa starostlivo upravuje a vracia sa buď do rieky, alebo do ďalšej fázy výrobného procesu. Jačmeň a iné rastlinné materiály sa tu pestujú s ohľadom na kvalitu pôdy. Organické zvyšky sa spracúvajú v miestnej elektrárni na biomasu, ktorá zároveň zabezpečuje výrobu elektrickej energie. „Už nemôžeme veci len tak vyhadzovať,“ hovorí Kat Robinsonová, jedna zo sprievodkýň, ktorá hostí prevedie moderným dizajnom továrne.

Šnaps proti klimatickej kríze?

Newyorská spoločnosť Air Company však ide ešte ďalej a tvrdí, že jej vodka nielenže nezaťažuje planétu skleníkovými plynmi, ale naopak jej pomáha. Každá fľaša 40-percentného alkoholu údajne „vysaje“ z atmosféry takmer pol kilogramu oxidu uhličitého. Získava ho zo vzduchu, ktorý potom spája s vodíkom. Výsledkom je etanol, základ vodky.

„Keď sme začínali, ľudia si mysleli, že sme blázni – niektorí si to stále myslia,“ poznamenáva Gregory Constantine, austrálsky podnikateľ, ktorý liehovar spoluzakladal. Niektorí vedci sú tiež skeptickí. Odsávanie CO2 z ovzdušia na iné účely nemôže nikdy nahradiť úsilie o elimináciu tohto skleníkového plynu, ktoré by podľa nich malo byť hlavným cieľom úsilia ľudstva.

 

Zdroj aktualne.cz
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií