fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR: Od polnoci začína platiť obmedzenie voľného pohybu osôb

Voľný pohyb osôb začína platiť od zajtra teda 8. 4 do 13. apríla 2020 obmedzený. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdzového stavu podľa zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu o tom vláda rozhodla na pondelkovom rokovaní.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zákaz vychádzania začína platiť o polnoci z utorka 7. apríla na stredu 8. apríla, končí sa v pondelok 13. apríla o 23.59. Zároveň vláda na spomínané obdobie zakázala uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Obmedzenie má zabrániť masovému navštevovaniu počas veľkonočných sviatkov, a tým riziku regresu doterajšej pozitívnej tendencie minimalizácie šírenia nového koronavírusu na Slovensku.

Zákaz vychádzania z domu

Ľudia by sa mali zdržiavať až do 13.4 doma. Cieľom nariadenia je zabrániť hlavne masívnemu cestovaniu cez celú krajinu. Výnimku z obmedzenia majú:

 • cesty do a zo zamestnania,
 • nákupy potravín a drogérie,
 • návštevy lekára,
 • pohreb príbuzného,
 • pobyt v prírode v rámci okresu (prípadne v rámci Bratislavy a Košíc na území mesta)
 • starostlivosť o príbuzného
 • susedská výpomoc

Kde budú hliadky stáť a koho budú kontrolovať

Hliadky budú počas tohto obdobia zhromažďovať informácie, ktoré dostanú od tých, ktorých zastavia, a následne ich budú preverovať. Pri zistení porušenia bude uložená sankcia, informoval o tom Igor Matovič.

Na cestách budú kontrolovať vodičov polícia aj armáda. Tie budú na hlavných cestných ťahoch a hraniciach okresov.

Pri výstupe z okresu, na hlavných ťahoch budú zastavovať každé jedno auto, aby sa zamedzilo pohybu čo najviac. Policajti sa budú zameriavať najmä na prekračovanie hraníc okresu.

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan doložiť hodnoverným spôsobom, napríklad potvrdením od zamestnávateľa či živnostenským listom.

Prečítajte si tiež:
Slovensko: Polícia vypátrala ženu, ktorá šírila dezinformácie o koronavíruse

Polícia bude overovať každý prípad, preto bude potrebné tiež preukázať svoju totožnosť, uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel.

Kto nebude rešpektovať obmedzenie pohybu, toho policajt vráti naspäť. Inak mu bude uložená sankcia,” informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Dodržiavanie zákazu budú  kontrolovať všetky zložky rezortov vnútra a obrany, za nerešpektovanie hrozia postihy. Premiér avizoval tisícky hliadok v uliciach.

Potvrdenie z práce nepotrebujete

Na cestovanie v prípade povolených výnimiek nebude potrebné vybavovať si potvrdenie.

Seniori majú ostať doma

Polícia  vyzýva seniorov, aby zostávali doma. O nákupy by mali poprosiť blízkych, susedov, alebo priamo svoju obec. Ak nemajú takú možnosť, nakupovať by mali iba medzi 9-12. Omše budú denne vysielané na Jednotke. Pri senioroch je riziko fatálnych následkov oveľa, oveľa vyššie ako pri strednej a mladšej generácii.

,,Týmto opatrením sledujeme najmä to, aby sme nenakazili starších ľudí, našich starých rodičov. Verím, že ľudia opatrenie pochopia, je to ochrana verejného zdravia, ochrana verejného záujmu,” zdôraznil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

Na sviatky do rodného mesta nemôžte

Počas platnosti zákazu vychádzania ak pracujete v inej časti Slovenska a chcete ísť na sviatky za rodinou, cesta do rodného mesta z mesta, kde človek pracuje a žije, sa nepovažuje za „obvyklú cestu do a z práce

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič: Núdzový stav sa rušiť nebude!

Ak máte trvalý pobyt v inom meste ako tam, kde žijete

Ak žijete napríklad v Bratislave ale máte trvalý pobyt v Michalovciach, policajti budú prihliadať na to, kde sa zdržujete.  Preto musíte zostať  tam, kde sa zdržujete- žijete teda v tomto prípade v Bratislave. Toto je práve účelom vládneho nariadenia. Môžete ísť  však do práce, nakúpiť či ísť do prírody – v rámci okresu. Pri Bratislave a Košiciah v rámci mesta.

Otváracie hodiny obchodov

Počas obmedzení budú potraviny a drogérie otvorené. Avšak cez štátne  sviatky, budú obchody podľa zákona zatvorené. Obchody budú zatvorené v piatok, nedeľu a pondelok.

Počas Veľkej noci budú stále platiť vyhradené hodiny na nákup pre seniorov. Tie sú určené od 9:00 do 12:00.

NEZABÚDAJTE NA OSTATNÉ MIMORIADNE OPATRENIA

 • každý človek musí nosiť na území SR mimo svojho domova rúško
 • odstup od ľudí na verejnosti a v obchodoch aspoň 2 metre
 • v nedeľu budú zatvorené aj tie prevádzky, ktoré môžu byť za súčasného stavu otvorené
 • seniori môžu nakupovať medzi 9-12, nechajte im priestor
 • Ministerstvo spravodlivosti zastavilo plynutie niektorých lehôt v rámci súdnych konaní
 • do konca apríla nebudú realizované exekúcie
 • policajti a vojaci strážia niektoré nemocnice
 • predĺžený zákaz všetkých verejných podujatí
 • dočasné zrušenie vlakov zadarmo pre študentov

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr mzsr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií