fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od dnes sa môžu opäť konať bohoslužby. Ako budú vyzerať?

Od stredy sa opäť môžu konať v kostoloch bohoslužby, avšak za prísnych hygienických opatrení s obmedzeným počtom ľudí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vyplýva to zo spojenej druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu nového koronavírusu na Slovensku.

Bohoslužby dve denne

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) odporúča kňazom, aby vo väčších farnostiach, ktoré majú denne dve omše, jednu z nich vyčlenili pre seniorov. Týka sa to najmä nedeľných bohoslužieb. Zároveň pripomína, že nový koronavírus je spojený s väčším rizikom pre starších, preto odporúča, aby seniori vo vyššom veku svoju prítomnosť na bohoslužbách ešte zvážili. Zároveň KBS pripomenula, že až do úplného odvolania opatrení, ktoré limitujú zhromažďovanie sa, zostáva v platnosti dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky.

Označené miesta, kde veriaci môžu v laviciach sedieť

Kňazi musia v chrámoch vhodným viditeľným spôsobom označiť miesta, kde veriaci môžu v laviciach sedieť pri zachovaní pravidla obsadenia každého druhého radu a dvojmetrových odstupov. Podobne treba na podlahe chrámu označiť miesta určené na státie, aby medzi jednotlivými veriacimi zostali minimálne dvojmetrové rozstupy.

KBS v odporúčaniach pre duchovných uviedla, že v kostole je potrebné zabezpečiť pravidelné vetranie a dezinfekciu. Vynechávať sa bude znak pokoja, prípadne sa nahradí úklonom hlavy. Sväteničky budú prázdne a v laviciach nesmú byť spoločné knižky, texty či ružence.

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľné prekvapenie pre otca! Mal vyberať dom pre syna, no pravda bola iná!

Sväté prijímanie sa bude rozdávať do rúk

Pri vstupe do kostola musí byť pre veriacich k dispozícii stolík s dezinfekciou na ruky. Sväté prijímanie sa bude rozdávať do rúk.

Verejné sväté omše sa na Slovensku neslúžili od 10. marca.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií