fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odborníci radia rodičom, aby naučili svoje deti nadávať. Má im to pomôcť v živote

Ak deti trestáte a karháte za to, že nadávajú, nerobíte dobre…

Vo všeobecnosti platí, že správanie dieťaťa je akousi vizitkou rodičovskej výchovy. Tá by mala byť slušná a bez nadávok. Najnovšie tvrdenia odborníkov však prekvapivo tvrdia, že nadávky sú pre deti prospešné a pomáhajú im.

Vedecký výskum sa v tomto prípade zameral na súvislosť medzi nadávaním u detí a vlastnosťami, ako napríklad poctivosť, dôveryhodnosť, komunikačné schopnosti a vzťahové väzby s rovesníkmi. Ukázalo sa, že deti, ktoré nadávajú, tieto vlastnosti majú na vyššej úrovni a navyše lepšie dokážu spracovať hnev.

Záver tejto štúdie potvrdzuje aj psychologička Emma Byrne, ktorá tvrdí, že deti by mali poznať nadávky, pretože aj vulgárne slová ich učia lepšie pochopiť jazyk. Na margo toho, že si väčšina ľudí myslí, že deti treba od vulgarizmov ochrániť a strániť, sa táto doktorka psychológie vyjadrila takto: “Tento postoj by sme mali prehodnotiť. Naučiť sa efektívne a správne používať nadávky s usmernením od rodičov je oveľa lepšie, než snaha zabrániť deťom nadávať.” Svoje tvrdenie obhajuje tým, že podľa nej ak deti nebudú poznať nadávky, v prvom rade nebudú rozumieť ich významu a nedokážu tak pochopiť ani vypäté emócie ľudí z ich okolia. Navyše aj hanbaté slová rozširujú slovnú zásobu. Jej názor potvrdzujú i rôzni neurovedci, ktorí tvrdia, že potláčanie či nepoznanie nadávok je pre človeka zlé.

Okrem toho výskum poukazuje aj na prepojenie s lepším znášaním bolesti – zistilo sa totiž, že ak napríklad narazíte malíčkom do stola či postele a zanadávate si, uľaví sa vám a skôr vám povolí bolesť, než keby ste nenadávali. Tento fakt zároveň poukazuje na to, že bolesť nie je iba fyzickou záležitosťou, no má spojitosti i so psychikou.

 

 

Zdroj: IFL Science

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií