Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nákaza koronavírusu vyvoláva diskusiu o konzumácii hovädzieho mäsa v Číne

 

Rozširujúca sa nákaza koronavírusu vyvoláva otázky, odkiaľ sa vírus dostal do ľudskej populácie. Môžu za to cicavce? 

Od konca roka 2019 sa svet trápi s nákazou nového koronavírusu. Kým nemocnice každý deň očakávajú nových pacientov, vedci si stále lámu hlavu, odkiaľ sa vírus preniesol na človeka.

Nákaza koronavírusu vyvoláva otázky

Epidémia viedla k novým požiadavkám na úplný zákaz konzumácie voľne žijúcich zvierat v Číne. Nákaza nového koronavírusu (2019-nCoV), ktorý k dnešnému dňu nakazil viac ako 31 000 a zabil viac ako 600 osôb, spôsobila tlak na zásadnú reformu politiky Číny v oblasti obchodu s divými zvieratami.

Prvé prípady koronavírusu boli zoskupené okolo veľkoobchodného trhu s morskými plodmi Huanan v strednom čínskom meste Wu-chan. Bol napokon trh s divými zvieratami zdrojom vírusu? Jedna skorá štúdia uverejnená 26. januára v Lancete naznačila opak. Výzvy na zákaz obchodovania s divými zvieratami však napriek tomu dosiahli nové maximá. 

26. januára orgány lesného hospodárstva, dohľadu nad trhom a poľnohospodárske orgány oznámili celoštátny zákaz obchodovania s voľne žijúcimi zvieratami vrátane umiestňovania zariadení na chov v zajatí do karantény počas trvania epidémie. Tieto boli opísané ako najprísnejšie obmedzenia, aké sa kedy vyskytli v čínskom obchode so zvieratami.

Zákaz má však časový limit. Podobné zákroky sa pozorovali aj pred 17 rokmi počas epidémie SARS. Keďže Čína teraz čelí ďalšiemu významnému prepuknutiu vírusu, existuje tlak na ďalekosiahle zmeny politiky.

Najnovší výskum však ukazuje, že genóm nového vírusu je z 96% identický s koronavírusom nájdeným u netopierov, čo z nich robí najpravdepodobnejší zdroj – ako to bolo v prípade SARS. Zatiaľ stále nie je jasné, ako sa vírus dostal do ľudskej populácie.

Nákaza koronavírusu
Nákaza koronavírusu vyvoláva viaceré otázky. Zdroj: pravda.sk

Šupinavce ako dôležitý prenášač

Kľúčovú úlohu v prenose nového typu koronavírusu na človeka mohli zohrať šupinavce. Uviedli to čínski vedci, ktorí označili šupinavce za pravdepodobný chýbajúci článok v reťazci medzi človekom a netopierom.

Chránené šupinavce sa lovia nielen pre mäso, ale aj kvôli šupinám, ktoré sa používajú na liečbu mnohých chorôb od rakoviny až po artritídu. Smutným zistením je však to, že tieto zvieratá sa považujú za najviac pašované cicavce v Ázii.  

Experti z juhočínskej poľnohospodárskej univerzity identifikovali šupinavce ako možného medzihostiteľa, cez ktorého sa nový typ koronavírus preniesol z netopiera na človeka. Toto najnovšie zistenie bude mať veľký význam pre prevenciu a kontrolu pôvodu. 

Zaujíma vás, ako sa nový koronavírus dostal na človeka? Čo si o tom myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentári.

Zdroj: eco-businees.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií