Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Opätky sú postrachom. Ako ich nosiť bezbolestne?

Opätky sa spájajú s bolesťou a opuchom nôh. Tento mýtus môžete raz a navždy zničiť. Prečítajte si naše rady a radujte sa z nosenia lodičiek.

1. Zistite veľkosť vášho chodidla

Veľkosť nohy si dajte pre istotu odmerať v obchode s obuvou. Zmerajte dĺžku a šírku nôh a požiadajte o pomoc pri hľadaní najpresnejšej veľkosti topánky. Keďže ľudské telo je nesúmerné, občas sa stáva, že obe nohy môžu mať rôznu veľkosť. Zmerajte si pre to obidve chodidlá. Nezabudnite na to, že každý výrobca čísluje topánky inak. Preto by ste každé topánky, nad ktorých kúpou uvažujete, mali skúsiť obuť.

2. Topánky si vyskúšajte poriadne

Skúste aj viac druhov topánok, napríklad sandále, lodičky s otvorenou alebo zatvorenou špičkou. Vyskúšajte tiež viacero veľkostí z každého štýlu topánky, aby ste zistili, ktorá z nich vám sedí najviac. Nezabudnite sa v nich chvíľu prechádzať po obchode. Nestačí si len skontrolovať dĺžku, ale aj to, či vás náhodou netlačia na prste alebo či vás nepáli spodok nohy.

opätky
Zdroj: unsplash.com

3. Dobre zvážte typ topánky

Ak chcete pôsobiť vyššie, nemusíte si kupovať ihličky. Pokojne si kúpte topánky na hrubšom opätku s platformou. Takáto obuv je stabilnejšia a zároveň rovnako vysoká ako vaše vysnívané ihličky. Myslite na to, že ak si vyberiete topánku s tenkým opätkom a prudkým sklonom, bude sa vám chodiť ťažšie a pravdepodobne nevydržíte byť dlho obutá. Istejšie sa budete cítiť napríklad aj v topánkach s popruhmi, ktoré tiež pridávajú na stabilite.

4. Silikónové vložky sú must have

V prípade ihličiek, ale aj topánok s nižším opätkom vás v mnohých situáciách určite zachránia silikónové vložky do topánok. Sú vyrobené z chladivého gélu, ktorý počas nosenia osviežuje vaše nohy. Tiež sa vám nebudú vyzúvať topánky a napríklad na parkete vydržíte oveľa dlhšie.

opätky
Zdroj: pexels.com

5. Najprv päta, potom špička

Precvičte si chôdzu v topánkach najprv okolo svojho domu. Zem v interiéri totiž pôsobí inak. V exteriéri sa vám nosenie lodičiek môže zdať ťažšie. Čo sa týka techniky chôdze, najprv by ste mali stúpiť na pätu, teda opätok, a potom dostúpiť na špičku. Nezabudnite mať vystreté nohy. Nechcete predsa, aby si niekto myslel, že tancujete kačací tanec.

6. Menšie kroky a vystretý chrbát

Myslite na dobré držanie tela. Majte vystretý chrbát, ramená vtiahnnuté dozadu, napnuté brucho a hlavu hore. Všimnite si, že vaše telo pôsobí v lodičkách úplne inak. Nosenie lodičiek opticky predlžuje nohy a kvôli snahe udržať rovnováhu podvedome vystrkujete zadok. Pozor, to nie je zlé. Mužskému oku to iste ulahodí. Nezabúdajte na to, že počas chôdze v lodičkách musíte robiť menšie kroky.

opätky
Zdroj: pexels.com

7. Nezabudnite na oddych

Príležitostne si nohy zo zovretia topánok uvoľnite. Keď sedíte, pokojne sa vyzujte. Občas si aj premasírujte chodidlá. Netrápte sa pridlho a obmedzte čas, počas ktorého nosíte opätky, na minimum. Skúste ich občas prestriedať s balerínami. Po dlhom nosení lodičiek vám určite pomôže studená sprcha na nohy. Tá pomôže k lepšej cirkulácii krvi v nohách a tiež zmierni ich opuch.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií