Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fast fashion ničí našu planétu, no prináša rýchle obraty medzi dodávateľmi

Nové kúsky z móla sa vďaka fast fashion vedia rýchlo dostať do našich obchodov. Aký majú vplyv na životné prostredie?

Láska mladých k najnovšej móde sa dnes podľa BBC postupne dostane pod kontrolu britskej vlády. Poslanci Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska tvrdia, že módny priemysel je hlavným zdrojom skleníkových plynov, ktoré prehrievajú planétu.

Čo je to fast fashion?

Slovenské pomenovanie pre tento termín ešte nemáme. Ide o nový fenomén, ktorý vznikol v módnom priemysle. Znamená to rýchlu výrobu oblečenia z mól priamo do obchodov. Tento jav sa hodnotí prevažne negatívne, pretože módnym návrhárom kradne nápady.

Na druhej strane sa týmto spôsobom vyprodukuje nadmerné množstvo oblečenia, ktoré ničí našu planétu.

Prečo fast fashion ničí našu planétu?
Polovica miliónov ton mikrovlákien ročne končí v oceánoch. Zdroj: Hermes Riviera, unsplash.com

Nakupujeme dvakrát toľko

Vyhadzovanie oblečenia zaplňuje skládky a malé kúsky vlákien počas umývania miznú v moriach a oceánoch.

Obchodníci uznali, že sú potrebné isté zmeny. Ale tiež podčiarkli fakt, že už teraz pracujú na tom, aby zredukovali negatívny vplyv ich produktov. Podľa analýz tri z piatich odevov za rok skončia v skládkach alebo spaľovniach odpadu. Polovica miliónov ton mikrovlákien ročne končí v oceánoch.

Čo na to členovia britského parlamentu?

Výbor pre kontrolu životného prostredia poukazuje na hlavný problém. Ním je podľa nich priemysel, ktorý láka ľudí vyhadzovať dobré oblečenie len preto, lebo jeho farba už nie je in.

Citujeme ich dôkazy:

  • Britskí zákazníci kupujú omnoho viac oblečenia než akákoľvek iná európska krajina.
  • Ľudia nakupujú dvakrát toľko, než zvykli pred desiatimi rokmi.
  • Ryby jedia malé úlomky z vlákien, ktoré sa do morí odplavujú po praní.
Prečo fast fashion ničí našu planétu?
Na Slovensku sa zrecykluje iba 10 % textilu. Zdroj: Lauren Fleischman, unsplash.com

Poslanci tvrdia, že rýchla akcia je nevyhnutná, pretože ak súčasná spotreba oblečenia pretrvá, „… do roku 2050 bude mať za následok viac ako štvrtinu celkového dopadu na zmenu klímy,“ povedala predsedníčka BBC News Mary Creagh.

K farbeniu odevov sa používa po celom svete 8 000 syntetických chemických látok, ktoré sa nakoniec dostanú do vôd.

Ako je na tom Slovensko?

Podľa údajov zverejnených na Refresheri kúpi priemerný Slovák približne 13 kg odevu a iného textilu ročne. V slovenských domácnostiach tak končí až 67 miliónov kilogramov. Toto množstvo predstavuje plochu troch futbalových štadiónov naplnených do výšky siedmich poschodí. Každý rok skončí až 55 000 ton textilu na skládkach.

Na Slovensku sa pritom zrecykluje iba 10 % textilu.

Prečo fast fashion ničí našu planétu?
7–20 % priemyselného znečistenia vôd pochádza z textilného priemyslu. Zdroj: Freestock.org, unsplash.com

EcoFuture poukazuje na štúdie dokazujúce, že 17–20 % priemyselného znečistenia vôd pochádza z textilného priemyslu. K farbeniu odevov sa používa po celom svete 8 000 syntetických chemických látok, ktoré sa nakoniec dostanú do oceánov. Dokonca 22 % celosvetovej spotreby insekticídov a 10 % pesticídov sa využíva k výrobe neorganickej bavlny. Na Slovensku sa zrecykluje iba 10 % textilu.

Aké sú riešenia?

Členovia britskej vlády by chceli presadiť podmienky, ktoré znížia produkciu módneho priemyslu a zakážu vývoz odevov na skládku. Poslanci majú tiež obavy zo sociálnych dôsledkov. Veria, že fast fashion prináša rýchle obraty medzi dodávateľmi, čo môže viesť k zlým pracovným podmienkam.

Peter Andrews, vedúci dlhodobého vývoja v British Retail Consortium, pre BBC News prezradil, že rast obyvateľstva a jeho zvýšený dopyt viedli k zvýšeniu celkového objemu a vplyvu oblečenia na životné prostredie.

Na druhej strane sa podľa neho pracuje na navrhovaní výrobkov, ktoré majú byť trvanlivejšie a povzbudzujú zákazníkov k tomu, aby nežiaduce oblečenie vrátili na opätovné použitie. „Vieme, že je potrebné urobiť viac, ale najlepšie výsledky dosiahneme spoločnými globálnymi silami.“

Zdroj bbc ecofuture refresher
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií