Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podnikatelia sa môžu zapojiť do konzultácií ohľadom posudzovania dopadov regulácií na podnikateľské prostredie

Ex post hodnotenie regulácií bolo zavedené v rámci Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov.

25.10.2022 (Webnoviny.sk) – Podnikatelia ako aj ich zastupiteľské organizácie sa môžu zapojiť do verejných ex post konzultácií, ktoré sa týkajú hodnotenia regulácií v podnikateľskom prostredí.

Ako ďalej informuje Ministerstvo hospodárstva SR, prostredníctvom takéhoto hodnotenia sa posudzuje ako fungujú zavedené regulácie v praxi a aký prínos a náklady predstavujú pre podnikateľskú sféru.

Povinnosť gestora

Ex post hodnotenie regulácií bolo zavedené v rámci Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov. Tá okrem iného definovala povinnosť gestora právneho predpisu vykonať ex post konzultácie s podnikateľskými subjektmi.

Ich hlavnou úlohou je získanie informácií o tom, ako funguje hodnotená regulácia v praxi, aké spôsobuje podnikateľom náklady a aké zmeny podnikatelia navrhujú na zlepšenie dotknutej oblasti podnikateľského prostredia.

Konzultácie môžu byť buď priamym oslovením vybraných podnikateľských subjektov alebo prostredníctvom verejných ex post konzultácií, a to elektronicky alebo formou dotazníka.

Najmenej štyri týždne

Gestor právneho predpisu zašle rezortu hospodárstva informáciu o začatí ex post konzultácií a zároveň ju zverejní na svojom webovom sídle.

Ministerstvo informáciu o začatí ex post konzultácií zverejní na svojom webovom sídle počas obdobia určeného gestorom, nemôže však byť kratšie ako štyri kalendárne týždne.

Viac k témam: konzultácie, Podnikatelia, Regulácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Podnikatelia sa môžu zapojiť do konzultácií ohľadom posudzovania dopadov regulácií na podnikateľské prostredie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií