fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Polícia na Ukrajine rozbila zločineckú organizáciu vyrábajúcu cigarety, štát obrala o miliardy hivrien

Vyšetrovacie orgány odhalili rozsiahle kriminálne aktivity, ktoré fungovali aj vďaka krytiu zamestnancov štátnej a miestnej správy a v čase vojny pripravovali štátny rozpočet o miliardy hrivien.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.10.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinským orgánom sa v rámci prebiehajúcej série razií proti nelegálnemu trhu s tabakom podarilo zastaviť viacero prevádzok, ktoré svojou veľkosťou dosahovali objemy priemyselnej výroby.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Miliardové úniky na daniach

Vyšetrovacie orgány odhalili rozsiahle kriminálne aktivity, ktoré fungovali aj vďaka krytiu zamestnancov štátnej a miestnej správy a v čase vojny pripravovali štátny rozpočet o miliardy hrivien.

Najvýraznejším úlovkom bolo zariadenie v obci Žovti Vody v Dnepropetrovskej oblasti. Fabrika United Tobacco produkovala nelegálne tabakové výrobky v takom množstve, že len v roku 2022 ukrátila ukrajinskú štátnu kasu pre neodvedenú spotrebnú daň a ďalšie poplatky o 6,5 miliardy hrivien (asi 180 miliónov eur).

Podľa štúdie, ktorú realizovala organizácia Kantar v septembri 2021, až 15 % nelegálne predávaných tabakových výrobkov v krajine vyrobila práve spoločnosť United Tobacco.

„V septembri policajti definitívne zastavili kriminálne aktivity jednej známej tabakovej továrne v Žovtých Vodách. Zločinci zaplavili celý trh tabakom bez spotrebnej dane. Na zastavenie trestnej činnosti bol potrebný zásah prezidenta. Ale podarilo sa. A teraz bude trh s tabakom rýchlo vyvedený z tieňa,“ poznamenal predseda parlamentného výboru pre financie, dane a colnú politiku Danylo Hetmancev.

Výroba cigariet s falošnými kolkami

V rámci rozsiahlej operácie si ukrajinské orgány posvietili i na fabriku v Odese. V meste, ktoré vďaka svojej polohe predstavuje i dôležitý logistický uzol, odhalili nelegálnu výrobu známych značiek cigariet. Ako uviedol web epravda.com.ua s odvolaním sa na tlačovú službu ukrajinského Úradu pre hospodársku bezpečnosť, „výrobňa“ bola napojená na „kráľa pašovania“ Vadyma Alperina.

Prečítajte si tiež:
Sulíkovci vetovali Matovičov návrh na zvýšenie viacerých daní, vnímajú to ako vydieranie (video)

Jej činnosť bola dôkladne premyslená. Predstavitelia spoločnosti prostredníctvom podnikov, ktoré riadia, organizovali výrobu cigariet známych značiek s falošnými kolkami. Dosiaľ bolo zhabaných viac ako 1,2 milióna balení v trhovej hodnote 70 miliónov hrivien (takmer dva milióny eur).

Ukrajinské orgány v Odese skonfiškovali aj takmer 20 ton surového tabaku a zariadenia na hromadnú výrobu tabakových výrobkov, ktoré boli schopné produkovať až 3 000 cigariet za minútu, čo je viac ako dva milióny balení mesačne.

Napodobeniny svetoznámych značiek

Systematická činnosť proti pašovaniu a legalizácii nelegálnych príjmov vysoko postavených osôb a predstaviteľov “zločineckých elít“ priniesla výsledky i v meste Dnipro.

Ukrajinský štátny úrad pre vyšetrovanie v septembri informoval, že tam odhalil továreň v prenajatých priestoroch, ktoré patrili rodine niekdajšieho zástupcu šéfa regionálnej správy Dnepropetrovskej oblasti.

Paradoxom bolo, že tieto priestory „papierovo“ prešli na verejnoprospešnú organizáciu mesta Dnipro, ktoré dokonca platilo nájomné z prostriedkov mestského rozpočtu.

Veľkovýroba pôsobila pod krytím ukrajinských úradníkov, orgánov činných v trestnom konaní a daňových úradov. Podobne, ako v Odese, aj táto továreň vyrábala napodobeniny svetoznámych značiek, pričom jedna výrobná linka produkovala až 4-tisíc cigariet za minútu.

Prečítajte si tiež:
Matovičov balíček je plošný, neadresný a trvalý, zhodnotil Kollár a nepodporí prelomenie veta prezidentky

Tovar z tohto podniku bol distribuovaný nielen po celej Ukrajine, ale aj do zahraničia, predovšetkým do krajín Európskej únie.

Nárast nelegálneho obchodu s tabakom

Podľa údajov organizácie Kantar došlo v ostatných rokoch k nárastu nelegálneho obchodu s tabakovými výrobkami na Ukrajine, pričom v roku 2021 mal pripraviť štátny rozpočet o zhruba 15,5 miliardy hrivien, v prepočte viac ako 420 miliónov eur.

Americká obchodná komora na Ukrajine konštatuje, že situácia na trhu s tabakom i ďalším tovarom podliehajúcim spotrebnej dani sa stala komplikovanejšou počas totálnej vojny, keď došlo k obmedzeniu legálnej výroby a narušeniu logistiky.

Členské spoločnosti Americkej obchodnej komory však oceňujú zvýšenú aktivitu orgánov činných v trestnom konaní zameranú na boj proti nelegálnej výrobe tabakových výrobkov na Ukrajine.

Viac k témam: Mafia, nelegálna výroba cigariet, Zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia na Ukrajine rozbila zločineckú organizáciu vyrábajúcu cigarety, štát obrala o miliardy hivrien © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií