fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poľsko chce od Ruska, aby vrátilo obrazy ukradnuté počas druhej svetovej vojny, Moskva doteraz nereagovala

Odhaduje sa, že poľské múzeá prišli počas druhej svetovej vojny o približne 50 % svojich zbierok.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.9.2022 (Webnoviny.sk) – Poľsko formálne požiada Rusko, aby vrátilo sedem obrazov umiestnených v známom moskovskom múzeu.

Ako v stredu uviedol poľský minister kultúry Piotr Glinski, spomenuté diela počas druhej svetovej vojny protizákonne odviezla sovietska Červená armáda.

Dvadsať žiadostí bez odozvy

Glinski však taktiež povedal, že asi 20 predchádzajúcich žiadostí adresovaných Moskve o vrátenie tisícok iných predmetov ukradnutých počas druhej svetovej vojny zostalo bez odozvy.

„Do dnešného dňa ruská vláda nepreskúmala žiadne z tvrdení,“ povedal Glinski na tlačovej konferencii. Dodal, že Rusko je jediné z niekoľkých dosiaľ oslovených krajín, ktoré Poľsku v tejto veci ani len nereagovali.

Najnovšia žiadosť sa týka siedmich obrazov talianskych umelcov, ktoré sú teraz v Puškinovom múzeu v Moskve. Pochádzajú zo 14. až 18. storočia.

Poľsko nikdy neprestane hľadať

Glinski povedal, že je ťažké odhadnúť, koľko z poľského umenia a kultúry bolo počas vojny zničených alebo vyplienených okupačnými nacistickými nemeckými a sovietskymi jednotkami, no odhaduje sa, že poľské múzeá prišli o približne 50 % svojich zbierok.

„Stopy státisícov predmetov vedú do Ruskej federácie a do bývalých sovietskych republík,“ povedal Glinski. Podotkol, že Poľsko „nikdy neprestane hľadať kultúrne predmety, ktoré boli ulúpené“ počas vojny.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinská armáda vyhnala okupantov z mesta Lyman, Rusi tak prišli o dôležitý dopravný uzol

Viac k témam: Druhá svetová vojna, Krádež, Obrazy, umelecké predmety
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko chce od Ruska, aby vrátilo obrazy ukradnuté počas druhej svetovej vojny, Moskva doteraz nereagovala © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií