fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad

Úrady čelili výzvam, aby nepúšťali sirény, pretože by mohli vyvolať zbytočnú traumu tisíckam ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.4.2022 (Webnoviny.sk) – Niektoré poľské mestá si v nedeľu ráno pripomenuli výročie havárie vládneho špeciálu pri ruskom Smolensku v roku 2010 rozozvučaním sirén.

Urobili tak aj napriek rozsiahlym protestom, že ich zvuk by mohol vyvolať zbytočnú traumu tisíckam ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou.

Sirény zazneli skoro ráno

Sirény, ktoré mali pridať na význame a pietnom charaktere smutného výročia, sa rozozvučali o 6:41, presne v tom istom čase, keď lietadlo s prezidentom Lechom Kaczyńskim, jeho manželkou a ďalšími 94 osobami havaroval.

Vo Varšave a ďalších mestách naprieč krajinou predstavitelia pokladali vence a kvety na pamätníky obetiam tragédie.

V centre hlavného mesta si obete pripomenul líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński, brat-dvojča zosnulého prezidenta, a ďalší predstavitelia strany, ktorú spoluzaložil.

Utečencom poslali textové správy

V súvislosti so spustením sirén úrady poslali varovné textové správy na mobily utečencov z Ukrajiny aj vydali verejné varovania, že sirény nebudú znamenať hrozbu.

Mnohí Poliaci však podľa agentúry AP sirény považovali za zlý nápad. „Toto je systém pre varovanie a poplach, nie pre oslavy. Nepotrebujeme sirény, aby sme si pripomenuli, uctili obete havárie,“ vyjadril sa napríklad vyslúžený hasič Adam Glogowski.

Prečítajte si tiež:
Rusko poslalo na Ukrajinu ďalšie jednotky, v Donbase má aj Vagnerovcov a bojovníkov zo Sýrie

Viac k témam: pád poľského vládneho špeciálu pri Smolensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií