fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Francúzsko má na poste premiéra ženu, je ňou centristická politička Elisabeth Borne

Borne je len druhou ženou na poste predsedu vlády Francúzska. Prvou bola Edith Cresson v rokoch 1991 – 1992.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.5.2022 (Webnoviny.sk) – Francúzsky prezident menoval Elisabeth Borne za novú premiérku krajiny. Šesťdesiatjedenročná centristická politička na poste nahradila Jeana Castexa, ktorý v pondelok formálne ponúkol svoju rezignáciu.

Jeho odchod sa očakával po tom, ako Macron v apríli vyhral prezidentské voľby. Očakáva sa, že Macron a Borne vymenujú vládu v nadchádzajúcich dňoch.

V júni budú parlamentné voľby

Borne je len druhou ženou na poste predsedu vlády Francúzska. Prvou bola Edith Cresson v rokoch 1991 – 1992 za pôsobenia prezidenta Francoisa Mitterranda.

V predošlej vláde Borne pôsobila ako ministerka práce, predtým bola aj šéfkou rezortu dopravy aj ministerkou pre ekologický prechod.

Prvou misiou novej premiérky bude zabezpečiť, aby sa Macronovej centristickej strane a jej spojencom darilo v júnových parlamentných voľbách. Nová vláda by tiež mala pripraviť návrh zákona, ktorý by sa venoval rastúcim životným nákladom.

Zodpovedná za zelené plánovanie

Ak Macronova strana získa väčinu kresiel v Národnom zhromaždení, bude na premiérke, aby zabezpečila uzákonenie penzijných zmien, ktoré sľúbil prezident a čelia kritike od pracovníkov, odborov a ľavicových voličov.

Prečítajte si tiež:
Eurokomisia podporí vyšetrovacie kapacity Medzinárodného trestného súdu miliónmi eur, prioritou sú zločiny na Ukrajine

Macron tiež sľúbil, že nová hlava vlády bude priamo zodpovedná za „zelené plánovanie“, a teda implementáciu opatrení týkajúcich sa klímy.

Viac k témam: Francúzsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsko má na poste premiéra ženu, je ňou centristická politička Elisabeth Borne © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií