fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Postup NAKA pri prehliadke kancelárie Pčolinského advokáta bol nezákonný, komora podnikne právne kroky

Podľa Slovenskej advokátskej komory mohlo dôjsť k ohrozeniu dôvernosti komunikácie klientov s advokátmi.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.8.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) kritizuje spôsob prehliadky priestorov advokátskej kancelárie USGB, pri ktorej podľa nej mohlo dôjsť k mimoriadne závažnému ohrozeniu dôvernosti komunikácie klientov s advokátmi.

Informácie o klientoch

Ako ďalej komora uvádza v stanovisku, na základe informácie od zástupcu SAK, ktorý bol na prehliadke prítomný ako nezúčastnená osoba, policajti nezákonne odobrali z priestorov výpočtovú techniku.

Údaje boli pritom podľa SAK odobraté bez toho, aby bola adekvátne chránená komunikácia potenciálne veľkého počtu klientov s advokátmi.

„Informácie, ktoré máme z medializovanej prehliadky, sú mimoriadne znepokojivé. Vyšetrovatelia podľa našich informácií odoberali techniku s dátami klientov, ktorí navyše nemali nič spoločné s trestným konaním, kvôli ktorému prehliadka bola povolená,” povedal predseda SAK Viliam Karas.

Selekcia dát priamo na mieste

Podľa neho sa tak dialo napriek opakovaným upozorneniam zástupcu komory prítomného na úkonoch, že ide o postup v príkrom rozpore s Trestným poriadkom i judikatúrou Ústavného súdu SR. „Možný rozsah porušenia zákona je v tomto prípade z nášho pohľadu alarmujúci,“ vyhlásil Karas.

O závažnom porušení zákona podľa komory nasvedčuje aj vyjadrenie prítomného znalca, ktorý do zápisnice potvrdil, že hľadané dáta by bolo možné vyselektovať priamo na mieste za účasti zástupcu komory.

Prečítajte si tiež:
Za Starou Turou došlo k zrážke dvoch vozidiel, jedna vodička nehodu neprežila

Bola ohrozená ochrana práv občanov

„Komora preto zváži všetky dostupné kroky na domácej i zahraničnej pôde, ktoré by mohli viesť k ochrane základných práv občanov na právnu pomoc,“ dodal Karas.

Polícia vykonala prehliadku kancelárie v utorok (16. augusta) v súvislosti s obvinením dvoch fyzických a jednej právnickej osoby z korupcie. Z podplácania vyšetrovateľ v tejto súvislosti obvinil aj advokáta známeho z kauzy Vladimíra Pčolinského.

Obvineniu zo spáchania pokračovacieho prečinu podplácania čelia osoby Marián Bošanský, R. Š. a advokátska kancelária. Prípad súvisí s konaniami na Inšpekcii životného prostredia SR.

Viac k témam: Advokátska kancelária, Korupcia, Obvinenie, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Postup NAKA pri prehliadke kancelárie Pčolinského advokáta bol nezákonný, komora podnikne právne kroky © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií