fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pozrite sa v noci na oblohu. Roj Lyridov je od dnes na vrchole

Sledujete v noci oblohu? Mali by ste spozornieť, v tomto období uvidíme na oblohe nevšednú udalosť. Meteorický roj Lyridy vrcholí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Meteorický roj Lyridov nevidíme každý rok. Ak budeme mať šťastie a pekné počasie uvidíme historickú udalosť. Zopakuje sa znova až o 260 rokov.

Prvýkrát boli Lyridy pozorované pred 2700 rokmi. Mateorický dážď je typický svojimi rýchlymi a jasnými meteormi.

Obdobie Lyridov práve začína, môžeme ich pozorovať od 16. apríla do 30. apríla. Avšak svoj vrchol dosiahnu od 21. do 23. apríla.

Pozorovať budeme môcť až 18 meteorov za hodinu, avšak vďaka historickým pozorovaniam je dokázané, že sa môže vyskytnúť aj 100 meteorov za hodinu.

Najlepšie je nájsť si vhodné tmavé miesto na pozorovanie a pripraviť sa vopred. Približne po 30 minútach si oči úplne zvyknú na tmu. Ľahnite si na spacák alebo sadnite na stoličku nohami na juh.

Spŕšku budeme môcť najlepšie vidieť bezprostredne pred východom Slnka, keď zapadá Mesiac. Lyridy dokonca budú viditeľné aj bez ďalekohľadov, vďaka čistejšiemu ovzdušiu.

Táto udalosť nastane znova až v roku 2280. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Prečítajte si tiež:
TOTO MUSÍŠ VIDIEŤ: Takto vnímajú deti svojich rodičov - alkoholikov
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií