Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

B. Franklin: Ľudia by mali skôr vstávať a skôr chodiť spať, aby efektívnejšie využili denné svetlo. Pozrite si históriu letného času

Prvý raz sa nepriamo o zavedení letného času zmienil v roku 1784 americký politik Benjamin Franklin. V jednom z článkov uviedol, že ľudia by mali skôr vstávať a skôr chodiť spať, aby efektívnejšie využili denné svetlo.

V roku 1907 formuloval návrh na zmenu času londýnsky staviteľ William Willet v eseji Plytvanie denného svetla.

Začiatky letného času

Počas prvej svetovej vojny, 14. apríla 1916, zaviedlo letný čas Švédsko. Postupne sa do 30. apríla pridali ďalšie krajiny, medzi nimi aj Nemecko a ako jeho spojenec i Rakúsko-Uhorsko. Opatrenie si nezískalo obľubu, po vojne ho zrušili.

V roku 1917 zaviedlo letný čas Rusko, neskôr však Sovietsky zväz upravoval čas svojvoľne, raz o hodinu, inokedy o tri hodiny – aj vzhľadom na to, že samotná krajina má niekoľko časových pásiem.

Na území Protektorátu Čechy a Morava bol zavedený letný čas v období 2. svetovej vojny, konkrétne v letných mesiacoch medzi 1. aprílom a 4. októbrom v rokoch 1940 až 1944.

Zdroj: pexels.com

V povojnovom Československu bol letný čas zavedený aj od 6. mája do 7. októbra 1946. V tom istom roku 1. decembra zaviedli ako jediný raz v histórii tzv. „zimný čas“, teda opačný posun než v prípade letného času – letný čas znamená, že sa hodinky posunú o hodinu dopredu oproti stredoeurópskemu času, pri zimnom čase sa posunuli o hodinu späť. Opatrenie platilo do 23. februára 1947 a neosvedčilo sa. Dodnes sa zimný čas používa v Chile alebo Írsku.

Preto tiež nie je správne pri súčasnej diskusii hovoriť o letnom a zimnom čase. Správne je používať termín „stredoeurópsky čas“ (SEČ) a „stredoeurópsky letný čas“ (SELČ).

Španielsko a Francúzsko ležia na západe Európy a mali by patriť do rovnakého časového pásma ako Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Keďže však v minulosti zaviedli celoročný letný čas, ocitli sa v rovnakom pásme ako ostatná časť Európy.

Smerodajné je, kedy je polovica dňa

Slovensko, resp. aj Česká republika ležia približne v strede stredoeurópskeho časového pásma. To znamená, že napríklad v období, keď platí SEČ, pripadá polovica dňa cca na 12. hodinu – teda časové úseky od východu slnka po 12. hodinu a od 12. hodiny po západ slnka sú približne rovnako dlhé. V letnom čase platí to isté pre 13. hodinu. Napríklad v Bratislave vychádza 31. augusta slnko o 6.05 h SELČ a zapadá o 19.37 h SELČ, teda slnko je najvyššie na oblohe o 12.51 h SELČ.

Zdroj: unsplash.com/Wil Stewart

V Madride, ktorý má excentrickú polohu, vychádza napríklad slnko 31. augusta o 7.39 h SELČ a zapadá o 20.50 h SELČ, teda polovica dňa tu nastáva až o 14.15 h SELČ.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií