fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo je šikmá veža šikmá a ako to, že vydrží aj zemetrasenie?!

Máte tip? napíšte nám mailom

Takmer každý, kto sa vyberie na dovolenku do čarovného Toskánska, si naplánuje zastávku aj v Pise – meste známom vďaka šikmej veži. Tisícky turistov ju naoko podopierajú a usmievajú sa do objektívov.

Tento obraz je väčšinou veľmi vtipný, pretože táto gýčová póza je fakt neoriginálna a keď sa to snažíte odfotiť tak, aby ste na fotke boli len vy a svetoznámy monument, málokedy sa to podarí.

Leaning Tower Of Pisa Tourists GIF by Cheezburger - Find & Share on GIPHY

Ako to, že je tak veľmi naklonená, prešla si už všeličím a to všetky tie dlhé roky ustála?

Veža sa nakláňala už v čase, keď ju začali stavať koncom dvanásteho storočia. Za ten čas odolala niekoľkým zemetraseniam a vedci prišli na to, prečo je to tak.

“Veža je prakticky naklonená už od samého začiatku. Pôda v Pise je mäkká a zvonica má veľmi ťažkú konštrukciu, váži okolo 14 500 ton. Táto váha spôsobila klasický sklon tejto pamiatky,” uviedol pre agentúru AP Roberto Cela z technického oddelenia Opera della Primaziale Pisana.

Vedci si však najskôr mysleli, že mäkká pôda predstavuje pre budúcnosť veže problém. “Na začiatku výskumov sme si boli istí, že naklonenie veže je negatívnym faktorom. Napokon sme však zistili, že veža, tým že je naklonená, je odolnejšia voči otrasom zeme. Rozhodne viac, ako keby mala byť v rovine. Navyše, pod vežou je mäkká pôda, a to vnímame takisto ako pozitívum,” objasnil Nunziante Squeglia, miestny priemyselný inžinier.

View this post on Instagram

Did I do it right?! #justtouristythings #pisaitaly

A post shared by Ian Rucker (@ianrucker07) on

V tejto súvislosti profesor technológie a stavebníctva z tamojšej univerzity Camillo Nuti doplnil, že mäkká pôda po vežou, ktorá v konečnom dôsledku spôsobila jej naklonenie, je zároveň pre ňu akoby jej pevnosťou. Pôsobí ako tlmič nárazov a bráni tomu, aby pocítila horizontálne pohyby, a preto veža odoláva aj silnejším nárazom”.

Základom veže je kamenný prstenec s priemerom necelých 16 metrov. Keď veža počas výstavby dosiahla výšku asi 11 metrov, začala sa nakláňať na jednu stranu presne o 15 centimetrov. Výstavbu vtedy prerušili. Časom však pribudli ďalšie poschodia a zatiaľ čo základný kameň položili v roku 1174, toto architektonické dielo dokončili až v roku 1350. Sú to približne 4 metre, čo sa veža odkláňa od svojej osi v súčasnosti.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/vedci-zistili-preco-sikma-veza-v-pise/334147-clanok.html

Foto: http://file.mahalo.cz/2014/12/Pisa.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií