fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo sa dospelým najlepšie zaspáva pri skladbách od Eda Sheerana?

Ed Sheeran najčastejšie spieva uspávanky pre dospelých. Prečo je to tak, sa dozvieš v tomto článku. 

Výskumníci zo Sheffieldskej univerzity sa snažili zistiť, či počúvanie hudby dokáže ovplyvniť náš spánok. Výsledky, ktoré boli publikované v časopise PLOS ONE, poukazujú na to, že zo 651 respondentov až 62 % verí, že hudba pozitívne stimuluje ich myslenie a zabraňuje vnímať vonkajšie vplyvy. Respondenti taktiež museli vybrať umelcov, ktorých radi počúvajú pred spaním. Mali na výber zo 14 žánrov a 545 umelcov, medzi ktorými nechýbali ani Bach, Mozart, Brian Enom, Coldplay či Chopin. Prekvapivo došli k záveru, že si ľudia najčastejšie vyberali hudobníka Eda Sheerana.

 

Tých, ktorí majú problémy s kvalitným spánkom a radi by ho zlepšili pomocou počúvania hudby, odborníci varujú, že to môže trvať až 3 týždne. Spoločnosť Sleep Foundation, americká nezisková organizácia, ktorá sa zaoberá poruchami spánku, tiež odporúča zvoliť si štýl hudby, ktorý je pre nás dobre známy a je pomerne v pomalom tempe – okolo 60 až 80 úderov (bpm) za minútu.

Vedeli ste, že bola navrhnutá špeciálna hudba, ktorá vám pomôže pri zaspávaní? V roku 2015 vydal skladateľ Max Richter v spolupráci s neurológom Davidom Eaglemanom album skladieb s názvom Sleep. Počas osem a pol hodiny sa poslucháč prepočúva od melódie strún cez varhany až po tóny elektronickej hudby. DJ a producent Tom Middleton sa začiatkom tohto roku pokúsil o niečo podobné ako jeho predchodca. Jeho skladba Sleep Better je inšpirovaná najmä prácou Middletona, ale námety čerpal z chill-outových festivalov a radil sa aj s neurovedcami.

Poradcovia spánku často hovoria, že jazz a klasická hudba sú najdôležitejšie žánre pre tých, ktorí sa pokúšajú o kvalitný spánok, čo naznačuje, že Sheeran môže byť neobvyklá voľba. Pri spúšťaní služby Spotify sa analyzuje zoznam skladieb pre spánok a zistilo sa, že Sheeran bol najčastejšie vyberaným umelcom. V skutočnosti jeho tri najobľúbenejšie skladby na Spotify sa pohybujú mierne nad ideálnou rýchlosťou prehrávania. Perfektná je napríklad skladba Shape of You (95 bpm).

Zdroj: theguardian.com/Laura Barton

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií