fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo sa dospelým najlepšie zaspáva pri skladbách od Eda Sheerana?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ed Sheeran najčastejšie spieva uspávanky pre dospelých. Prečo je to tak, sa dozvieš v tomto článku. 

Výskumníci zo Sheffieldskej univerzity sa snažili zistiť, či počúvanie hudby dokáže ovplyvniť náš spánok. Výsledky, ktoré boli publikované v časopise PLOS ONE, poukazujú na to, že zo 651 respondentov až 62 % verí, že hudba pozitívne stimuluje ich myslenie a zabraňuje vnímať vonkajšie vplyvy. Respondenti taktiež museli vybrať umelcov, ktorých radi počúvajú pred spaním. Mali na výber zo 14 žánrov a 545 umelcov, medzi ktorými nechýbali ani Bach, Mozart, Brian Enom, Coldplay či Chopin. Prekvapivo došli k záveru, že si ľudia najčastejšie vyberali hudobníka Eda Sheerana.

 

Tých, ktorí majú problémy s kvalitným spánkom a radi by ho zlepšili pomocou počúvania hudby, odborníci varujú, že to môže trvať až 3 týždne. Spoločnosť Sleep Foundation, americká nezisková organizácia, ktorá sa zaoberá poruchami spánku, tiež odporúča zvoliť si štýl hudby, ktorý je pre nás dobre známy a je pomerne v pomalom tempe – okolo 60 až 80 úderov (bpm) za minútu.

Vedeli ste, že bola navrhnutá špeciálna hudba, ktorá vám pomôže pri zaspávaní? V roku 2015 vydal skladateľ Max Richter v spolupráci s neurológom Davidom Eaglemanom album skladieb s názvom Sleep. Počas osem a pol hodiny sa poslucháč prepočúva od melódie strún cez varhany až po tóny elektronickej hudby. DJ a producent Tom Middleton sa začiatkom tohto roku pokúsil o niečo podobné ako jeho predchodca. Jeho skladba Sleep Better je inšpirovaná najmä prácou Middletona, ale námety čerpal z chill-outových festivalov a radil sa aj s neurovedcami.

Poradcovia spánku často hovoria, že jazz a klasická hudba sú najdôležitejšie žánre pre tých, ktorí sa pokúšajú o kvalitný spánok, čo naznačuje, že Sheeran môže byť neobvyklá voľba. Pri spúšťaní služby Spotify sa analyzuje zoznam skladieb pre spánok a zistilo sa, že Sheeran bol najčastejšie vyberaným umelcom. V skutočnosti jeho tri najobľúbenejšie skladby na Spotify sa pohybujú mierne nad ideálnou rýchlosťou prehrávania. Perfektná je napríklad skladba Shape of You (95 bpm).

Zdroj: theguardian.com/Laura Barton

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií