fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Projekty budúcnosti vyrážajú dych! Viaceré z nich totiž pripomínajú sci-fi filmy a nie realitu

Máte tip? napíšte nám mailom

Vo viacerých sci-fi filmoch máme možnosť vidieť dych vyrážajúce budovy, ktoré sa svojou stavbou i prevedením vzdiaľujú našej realite. Medzi dominanty nepatria už len vysoké mrakodrapy, ale najmä inteligentné budovy, v ktorých sú všetky procesy zautomatizované.

Vedeli by ste si už teraz predstaviť takúto budúcnosť? Ak nie, tak si pomaly začnite zvykať, pretože v súčasnosti sa pracuje na projektoch, ktoré vo väčšine pripomínajú projekty zo sci-fi filmov.

Aequorea, the floating city

Belgický architekt Vincent Callebaut sa pustil do odvážneho projektu, ktorým je plávajúce mesto Aequorea v pobrežných vodách Rio de Janeiro. Podľa autorovho návrhu by tieto mestá mali byť vďaka recyklácií morských zdrojov sebestačné na výrobu energie a zároveň by mali mať dostatok potravy i vody.

aequorea1 aequorea2

Сobra Towers, Kuwait

Projekt Cobra Towers je jedným z najviac diskutovaných architektonických projektov na internete. Veža by mala byť najvyššou stavbou (až 1 km vysoká) a zároveň najdrahším mrakodrapom na svete. Plánom je postaviť mrakodrap v Kuvajte v roku 2030.

cobra

Bio-Pyramid

BioPyramída by mala byť rekreačným komplexom postaveným medzi Káhirou a starovekými pyramídami. Kto vie, či táto stavba nebude jedným z divov sveta pre našich potomkov. Akokoľvek, ide o veľmi zaujímavú stavbu.

Prečítajte si tiež:
Vynovení Reportéri sa vracajú na televízne obrazovky. S novými ľuďmi a v pôvodnom vysielacom čase

bio-pyramid

Cloud Capture

Už z názvu Cloud Capture = „Zachytávač mrakov“ nám môže byť zrejme, že táto stavba bude úzko súvisieť s mrakmi na nebi. Tento revolučný projekt kórejských architektov by mal prispieť k vyriešeniu zlých úrod v regióne vďaka zachytávaniu a prenášaniu mrakov. Mal by priniesť viac slnečných dní do Londýna a zachrániť Afriku od hladu. Ak by sa tento plán podaril, tak by to bol veľký úspech.

cloud capture

Ecorium, South Korea

Iniciatíva o tento projekt vyšla z Národného ekologického ústavu v Južnej Kórey. Malo by ísť o jedinečné miesto so skleníkmi, kde by bolo možné vykonávať ekologický prieskum. Centrálne budovy by mali byť konštruované tak, že vnútorné podmienky budú môcť byť zmenené pod vplyvom vonkajšieho prostredia. Týmto krokom by malo dôjsť k ušetreniu energie.

ecorium

Dragonfly Skyscraper, New York

Aj tento revolučný projekt patrí Vincentovi Callebautovi. Ide o 700 m vysoký komplex šetrný na životné prostredie, v ktorom by boli rekreačné oblasti, skleníky a mliečne i mäsové farmy vo vnútri stavby. Aj napriek množstvu výhod si tento projekt nezískal dosť podpory. Takže kto vie, či bude tento mrakodrap raz naozaj stáť.

dragonfly

Dawang Mountain Resort, China

Prečítajte si tiež:
Obstojíš v náročnom detektívnom teste? S touto záhadou si totiž poradí len človek so zmýšľaním skutočného detektíva

Moderná sci-fi stavba Dawang by mala byť uvedená do prevádzky už v tomto roku. 170 m vysoká stavba zahŕňa lyžiarsky areál, klzisko, vodný park i visuté záhrady. Ide o jednu zo sci-fi stavieb našej súčasnosti.

dawang

Nomad: Skyscrapers on Mars

Jedným z tých extrémnejších projektov je aj mrakodrap na Marse. Jediné, čo o tomto projekte vieme, je fakt, že stavby by mali byť nezávislé od seba po celej červenej planéte. Avšak, znie to až veľmi neuveriteľne.

nomda

Underwater Hotel

Hotel pod vodou patrí k stavbám, ktoré sa aj napriek netradičnému prevedeniu viac približujú našej realite. Skupina architektov vyvinula projekt podvodného strediska s výhľadom do hlbín mora. Okrem reštaurácie či zábavného komplexu sa v časti nad vodou nachádzajú aj tradičné spôsoby relaxácie.

hotel

Cities in the Sky

Tsvetan Toshov, architekt z Veľkej Británie, predstavil projekt, ktorého realizácia by prebiehala na nebi. Vďaka stavbe pripomínajúcej lotosový kvet budete môcť odísť od starosti, hluku a špiny mesta do výšin, oblakov. V týchto mestách na nebi budete mať k dispozícií parky i rekreačné oblastí, kde si dosýta oddýchnete.

cities in the sky cities in the sky2

Čo poviete na takéto novinky budúcnosti? Ktorá stavba vás najviac zaujala?

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií