Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvá expedícia na južný pól: Drsná výprava do neznáma

Zemeguľu objavovali postupne rôzni moreplavci a cestovatelia. Ich snom bolo prvenstvo a možnosť získať prestíž. Prvá expedícia na južný pól znamenala dobytie posledného nepoznaného miesta na zemi.

Prvá expedícia na južný pól sa vlastne vôbec nemala uskutočniť

Polárna výprava nórskeho bádateľa Roalda Amundsena sa ako prvá dostala na južný pól 14. decembra 1911. Aj keď to môže znieť veľmi romanticky a nejeden človek by sa tam rád pozrel, nehostinné podmienky by ho určite presvedčili o návrate domov. Prvá expedícia na južný pól sa spája so zaujímavým príbehom – nemala sa uskutočniť. Jej pôvodným cieľom bol výskum, no všetko sa zmenilo. Amundsen tajil svoj úmysel dobyť južný pól, aby sa od neho neodklonili jeho sponzori. Až v septembri 1910 oznámil svojej posádke, že zásoby sa dopĺňajú kvôli plavbe na juh. Ľudia ho považovali za blázna, ale veril v krásu jeho snov. Bol odhodlaný dotiahnuť svoje plány do konca.

Nebol jediný

Nielen Roald Amundsen túžil po objavení južného pólu. Rovnaký cieľ mal aj britský polárnik Robert Falcon Scott. Medzi týmito dvomi pánmi prebiehal naozaj veľký súboj a každý chcel vyhrať. Pravdou ale je, že iba jeden z nich zvolil tú správnu cestu. Amundsen sa rozhodol ísť po dovtedy neznámej trase. Scott sa vybral po ceste už neúspešných predchádzajúcich výprav. Prvá expedícia na južný pól trvala 99 dní, pričom sa prešlo asi 3000 kilometrov.  Bola veľmi nebezpečná, jej členovia zvládli rôzne trhliny i výškové stúpanie, zdolali Axel Heiberg Glacier a nakoniec vztýčili nórsku vlajku na južnom póle. O pár dní neskôr sa tam dostala aj Scottova výprava, ale na spiatočnej ceste všetci zahynuli.

Bolo to úžasné, no aj tragické

Amundsen nebol jediný, kto sa kochal pohľadom na južný pól. Spolu s ním sa na strastiplnú cestu vydali Helmer Hansen, Sverre Hassel a Oskar Wisting. Je dôležité nezabudnúť na ich prínos, lebo bez neho by Amundsen výpravu nezvládol. Ako sám povedal, splnil sa mu sen:  „Nikdy som nepoznal nikoho, kto by sa dostal do situácie natoľko protikladnej svojim túžbam. Od detstva som sníval, že dosiahnem severný pól a hľa, nájdem sa na južnom.“  Ako veľmi cenné sa ukázali aj zápisky Scotta, ktorý si až do posledných okamihov viedol denník. Vďaka nemu možno získať lepšiu predstavu o veľmi krutých podmienkach, v ktorých muži zomreli od vyčerpania a hladu. Prvá expedícia na južný pól priniesla  úspech, ale v jej pozadí sa odohrala veľká tragédia.

Prečítajte si tiež:

Prvá slovenská expedícia na čele s Ľubošom Fellnerom dobyla južný pól! V Eurovei otvorili Rotundu, môžete v nej zažiť kúsok Antarktídy

Zdroj: style.hnonline.sk  teraz.sk  dobrodruh.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií