fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kam pôjdu utečenci z Afganistanu a aké riešenia ponúkla Európska únia?

Tisíce ľudí sa pokúšajú utiecť z Afganistanu po tom, čo Taliban opäť získal kontrolu nad krajinou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Koncom minulého roka hľadalo útočisko v susedných krajinách približne 2,2 milióna utečencov a žiadateľov o azyl.

Koľko Afgancov už odišlo?

V súčasnosti nie sú k dispozícii presné čísla. BBC informuje, že má niekoľko podrobností o tom, koľko ľudí bolo letecky transportovaných z Afganistanu.

USA v stredu uviedlo, že od 14. augusta uľahčili evakuáciu viac ako 80-tisícom ľudí z kábulského letiska, ktoré je v súčasnej dobe jediným operačným strediskom v krajine – aj keď nie je jasné, koľko z nich bolo afganských štátnych príslušníkov.

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že odletelo viac ako 10 000 ľudí a viac ako 5 500 z nich boli afganskej štátnej príslušnosti.

Letecká preprava sa v posledných dňoch zintenzívnila, ale pre Afgancov, ktorí majú povolenie letieť do zahraničia, je vstup na letisko čoraz ťažší, pretože Taliban povedal, že nechce, aby občania odchádzali.

Pre BBC Secunder Kermani informovala, že videla v utorok davy Afgancov mimo letiska, ale mnohí z nich pravdepodobne nestihnú lety do 31. augusta, čo je termín, ktorý Taliban požaduje pre stiahnutie zahraničných vojsk.

Možnosti na útek sú minimálne

V iných častiach krajiny sú možnosti Afgancov dúfajúcich v útek veľmi obmedzené.

Taliban kontroluje všetky hlavné pozemné hraničné priechody so susedmi Afganistanu a militanti oznámili, že nechcú, aby Afganci krajinu opustili. Správy naznačujú, že prejsť môžu iba obchodníci alebo tí, ktorí majú platné cestovné doklady.

„Drvivá väčšina Afgancov nie je schopná opustiť krajinu normálnou cestou,“ uviedol minulý týždeň hovorca vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). „K dnešnému dňu tí, ktorí môžu byť v nebezpečenstve, nemajú jasné východisko.“ Niektorým utečencom sa však podarilo nájsť cestu cez hranice.

Prečítajte si tiež:
Dwayne Johnson hovorí, že „trénuje výrobu bábätiek“

Niekoľko tisíc Afgancov údajne prešlo do Pakistanu krátko po tom, čo Taliban ovládol Kábul, pričom približne 1 500 Afgancov údajne vstúpilo do Uzbekistanu a žije v stanoch blízko hraníc.

Koľkí utiekli zo svojich domovov?

Najnovšie hnutie je súčasťou historického exodu z krajiny, ktorá dlhé roky trpí nestabilitou a konfliktmi.

Podľa UNHCR bolo tento rok dokonca ešte skôr, ako Taliban znovu získal kontrolu, viac ako 550-tisíc ľudí je nútených opustiť svoje domovy kvôli bojom.

To znamená, že v súčasnosti je v rámci krajiny vnútorne vysídlených 3,5 milióna Afgancov.

Okrem tých, ktoré sa nachádzajú v rámci hraníc s Afganistanom, hľadalo koncom minulého roka útočisko v susedných krajinách približne 2,2 milióna utečencov a žiadateľov o azyl.

Tento rok sa Afganci museli vyrovnať aj s veľkým suchom a nedostatkom potravín vo väčšine krajiny. V správe Svetového potravinového programu OSN (WFP) z júna sa uvádza, že 14 miliónov ľudí viac ako tretina populácie trpí hladom.

Mary-Ellen McGroarty, riaditeľka krajiny WFP pre Afganistan, tento týždeň uviedla, že pokiaľ čoskoro nedorazí núdzový potravinový a zdravotnícky materiál, „už aj tak hrozná situácia“ sa stane „absolútnou katastrofou, úplnou humanitárnou katastrofou“.

Kam idú afganskí utečenci?

Susedné krajiny Pakistan a Irán zaznamenali v minulom roku najvyšší počet afganských utečencov a žiadateľov o azyl.

Podľa údajov UNHCR v roku 2020 takmer 1,5 milióna utieklo do Pakistanu, pričom Irán hostilo 780-tisíc ľudí.

Nemecko bolo tretie, s viac ako 180-tisícami, zatiaľ čo Turecko zobralo takmer 130 tisíc.

Pri pohľade iba na počty žiadateľov o azyl – tých, ktorí požiadali o útočisko v inej krajine, ale ktorých žiadosti ešte neboli vyhovené – je na prvom mieste Turecko, Nemecko a Grécko s počtom približne 125-tisíc, 33-tisíc a 20-tisíc.

Prečítajte si tiež:
V Česku sa zrazil autobus s vlakom hlásia viacero zranených

Napriek tomu, že v Iráne nie sú žiadni afganskí žiadatelia o azyl, osoby s utečeneckými kartami – oficiálnym dokumentom potvrdzujúcim ich postavenie – majú prístup do zdravotného a vzdelávacieho systému krajiny.

Čo na to Európska únia?

Predstavitelia viacerých krajín Európskej únie uviedli, že chcú zabrániť opakovaniu migračnej krízy v roku 2015, keď došlo k populistickej reakcii na to, že veľký počet utečencov má povolený vstup na územie EÚ.

Nemecko

Nemecko naznačilo, že prijme niektorých Afgancov, ale nešpecifikovalo čísla. Kancelárka Angela Merkelová, ktorá v roku 2015 čelila ostrej kritike za politiku otvorených dverí voči migrantom, uviedla, že jej vláda sa zameriava na zaistenie toho, aby utečenci “mali bezpečný pobyt v krajinách susediacich s Afganistanom”. 

Francúzsko

Prezident Emmanuel Macron uviedol, že Európa sa musí „chrániť pred značnými vlnami nelegálnych migrantov” z Afganistanu. Povedal, že Francúzsko „ochráni tých, ktorí sú v najväčšom nebezpečenstve“, ale dodal: „Európa nemôže niesť dôsledky zo súčasnej situácie sama.”

Rakúsko

Rakúsko vylúčilo prijatie akýchkoľvek afganských utečencov. Minister vnútra krajiny argumentoval v prospech pokračovania deportácií neúspešných afganských žiadateľov o azyl a loboval za zriadenie “deportačných centier” v krajinách susediacich s Afganistanom, kde priama deportácia do Afganistanu nie je možná.

Švajčiarsko

Švajčiarsko uviedlo, že neprijme veľké skupiny utečencov prichádzajúcich priamo z Afganistanu.

Slovensko

O azyl na Slovensku požiadalo v roku 2021 celkovo 47 občanov Afganistanu. Premiér Eduard Heger naposledy informoval, že Slovensko prijme desať ľudí z Afganistanu. Proti prijímaniu utečencov je aj minister hospodárstva Richard Sulík a Boris Kollár.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií