fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tornádo má obete. Ide o najsilnejšie tornádo od vzniku Československa

Tornádo, ktoré sa počas včerajšieho dňa vyskytlo na južnej Morave, neďaleko slovenských hraníc má svoje obete. Ide o najsilnejšie tornádo od vzniku Československa.

Máte tip? napíšte nám mailom

Južnou Moravou sa počas včerajšieho dňa prehnali extrémne supercelárne búrky, ktoré nemajú obdobu v histórii Slovenska ani Česka. Po extrémnych búrkach, ktoré zrovnali so zemou časti obcí, sú škody obrovské.

Podľa najnovších informácií sú dokonca aj obete. Ich presný počet bude upresnený počas dnešného rána, no nemocnica v noci potvrdila prvé úmrtie.

Tornádo prišlo po vlne horúčav

Za vznikom tornáda môžu mimoriadne dobré podmienky, ktoré už niekoľko dní panujú v oblasti Európy. Studený front sa nad Európou vlní a oddeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. Pred týmto studeným frontom prúdi do našej oblasti mimoriadne teplý vzduch.

Práve vďaka tomu majú búrky veľmi vhodné podmienky pre svoj vznik. Včera sa vyskytlo niekoľko supercelárnch búrok, pričom tá na Morave bola extrémna.

Stovky zranených a obete

Tornádo poškodilo celkovo 7 obcí. Niektoré obce sú nedostupné. Tornádo poškodilo množstvo domov, prevracalo autá a lámalo stromy ako zápalky.

Do nemocníc odvážali desiatky zranených. Sanitky na miesto nešťastia prichádzali aj z Rakúska, či zo Slovenska.

Prečítajte si tiež:
Camille Kostek je počas krízy štedrá: „Neverím na kŕmenie strachom“

Na miesto vyrazil aj špeciálny tím, ktorí sa zameriava na vyhľadávanie ľudí pod troskami, ktorí naposledy využili Česi minulý rok v Bejrúte po výbuchu v tamojšom prístave.

“Tornádo na Morave má niekoľko obetí, no presný počet bude upresnený počas dnešného rána,” informoval o tom premiér Babiš. Prvú obeť zo zranených však v noci ohlásila hodonínska nemocnica.

Škody po tornáde sú devastačné a bude trvať roky, kým sa oblasti z tejto prírodnej katastrofy spamätajú. Tornádo, ktoré sa v Česku vyskytlo malo intenzitu EF3 až EF4, čo nemá v histórii Slovenska ani Česka obdobu.

Silné supercelárne búrky hrozia aj na našom území a to do soboty. Práve v sobotu by u nás mali byť búrky najintenzívnejšie.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií